Expo Build Batum Fuarı, 1-3 Eylül 2016

 

Expo Build Batum - Batum Yapı İnşaat ve Emlak Fuarı, 1-3 Eylül 2016 tarihleri arasında Gürcistan’ın Batum şehrinde gerçekleştirilecek.

Acara Sanayi ve Ticaret Odası’nın girişimleri ile Point Expo organizatörlüğünde yapılacak Expo Build Batum Fuarı Batum’un en yeni ve en modern 5 yıldızlı oteli Leogrand Hotel içindeki etkinlik merkezinde yapılacak. 100’e yakın firmanın katılması beklenen Batum Yapı İnşaat ve Emlak Fuarı; Ermenistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Ukrayna, Rusya yatırımcıları ile bölge müteahhitlerinin ve yapı malzemeleri sektörünün büyük ithalatçılarından oluşan 4000’e yakın seçkin ziyaretçinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Batum

Kafkasların Yatırım yıldızı Batum, Türkiye sınırına sadece 20 km mesafede bulunuyor. Yılda 350.000 tırın ve 6 milyon kişinin geçtiği Gürcistan'ın Sarp Sınır Kapısına en yakın şehri, Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum  özellikle yaz aylarında 2 milyona yaklaşan nüfusu ile Ortadoğu ve Kafkas yatırımcısının gözbebeği konumunda. En fazla 2. yolcu girişinin yapıldığı Sarp Sınır Kapısının komşusu Batum, özellikle yaz aylarında artan nüfusu ile Arap, İran ve Rus yatırımcıların yoğun talebiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle Türk Firmalarının inşaat konusunda yaptıkları yatırımlarla şantiyeye dönen şehir, özellikle yeni başlayan Irak Erbil, Sharjah ve Tahran uçuşları ile uluslararası yatırım piyasalarının büyük oyuncularının gözünü bu piyasaya çevirmelerine neden oldu.

Ticaret hacmimizin 2 milyar doları bulduğu Gürcistan'da Türk yatırımı 1 milyar doları geçmiş durumda. Nüfus kağıdı ile gidebildiğimiz Gürcistan'ın Batum Uluslararası Hava Limanı'nı Türk Uçakları iç hat uçuşlarında kullanılabiliyor. Türkiye Konsolosluğu tarafından açılan Türkçe kurslarından 10 bin kişinin üstünde Gürcistan vatandaşı Türkçe öğrenerek  mezun oluyor. Acara Bölgesinde yapılan yatırımların %82'si Türk firmaları tarafından yapılmış durumda. Gürcistan'ın bir numaralı ticaret partneri olan Türkiye, kendi ürün ve hizmetlerini bu pazarın olmasa olmazı haline gelmiştir.

Özellikle konut alanında  yapılan dikkat çekici yatırımlar var. Batum Uluslararası Havalimanının Birleşik Arap Emirlikleri'nin Sharjah, Dubai gibi kentlerinden Irak'ın Erbil kentinden başlayan direk uçuşlar özellikle Ortadoğu yatırımcısının bu bölgede oluşturduğu taleplerin hızıyla devam ediyor.

 

Detaylı Bilgi İçin:

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd. Şti

Zeynep Yeşildağ

Dış İlişkiler Direktörü

Tel: 0216 342 42 24 (pbx)

info@bosphorusexpo.com

www.bosphorusexpo.com