İstanbul Karbon Zirvesi - 2-3 Nisan 2015

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Karbon Zirvesi, 2-3 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen Karbon Zirvesi’nde, karbon salımının enerji tasarrufu yoluyla konutlarda, sanayide ve ulaştırma sektöründe nasıl azaltılacağı gibi tüm dünyayı ve gelecek nesilleri ilgilendiren konuların tüm detaylarıyla masaya yatırılacak.
Yapılan araştırmalara göre gündelik alışkanlıklarımız, hava kirliliğine tahminlerin ötesinde neden oluyor. Elde edilen veriler, karbon salımına tarım sektörünün yüzde 13, endüstri sektörünün yüzde 21, evlerde tüketilen elektrik ve enerji çeşitlerinin yüzde 30, ulaşım araçlarının ise yüzde 36 oranında neden olduğunu ortaya koyuyor.
İstanbul Karbon Zirvesi Komite Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, “II. İstanbul Karbon Zirvesi, karbon salımını azaltmaya yönelik bilincin oluşmasına katkı sağlamak isteyen tüm kişi ve kuruluşlar için önemli bir fırsat. Geliştireceğimiz çevre dostu politikalarla ozon tabakasının iyileşme sürecine katkı sağlamalıyız. Bu tür çözüm odaklı zirvelerle toplumsal bilinci uyandırmalıyız” diyor.
Sürdürülebilirlik alanında markalaşmış olan; üst düzey devlet yetkililerinin, akademisyenlerin, özel sektörden firmaların bir araya geldiği II. İstanbul Karbon Zirvesi’ne katılım için Türkiye İMSAD üyelerine indirim uygulanıyor.  Türkiye İMSAD üyeleri 240 TL indirimli ücret ile Zirveye katılabilirler.