bSTR'nin 'openBIM ne işe yarar?' başlıklı ikinci webinarında 'Proses Yönetimi' ele alındı

buildingSMART Türkiye tarafından Türkiye İMSAD ev sahipliğinde düzenlenen ‘openBIM ne işe yarar?’ başlıklı webinar serisinin ikinci toplantısında ‘Proses Yönetimi’ konusu ele alındı. Toplantının konuşmacısı Turner Construction Company Regional Virtual Design and Construction Manager Ayşe Polat, deneyimlerinden ve tecrübelerinden yola çıkarak iyi bir proje ortaya çıkarmak için openBIM süreçlerinin daha iyi nasıl yönetebileceğini ve projelerde openBIM yaklaşımının önemini anlattı.

İnşaat sektörünün en önemli teknolojik gelişimlerinden biri olan BIM (Building Information Modelling) yani Bina Bilgi Modellemesi’nin Türkiye’de kullanımının daha da yaygınlaşmasını hedefleyen buildingSMART Türkiye; ‘openBIM ne işe yarar?’ başlığı altında webinar serilerini 2020 yıl sonunda başlatmış; ‘Bugünü inşa ederken, geleceği yaratmak’ konusunun işlendiği ilk toplantının konuşmacısı Royal Bam Group Dijital İnşaat Direktörü Menno de Jonge olmuştu. Ocak ayında ikincisi düzenlenen ‘Proses Yönetimi’ başlıklı ikinci webinarın konuşmacısı ise Turner Construction Company Regional Virtual Design and Construction Manager Ayşe Polat oldu.

Toplantının açılışını yapan buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı, 2020 yılının başından beri süren ve tüm dünyayı etkileyen pandemiden dolayı hem ekonomik hem de toplumsal açıdan zor günler geçirdiğimizi belirterek 2021 yılından beklentilerin büyük olduğunu söyledi. Muhammed Maraşlı “Bildiğiniz gibi, toplantılarımızı küresel salgın nedeniyle internet ortamında bir araya gelerek gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde ‘openBIM ne işe yarar?’ başlığı altında farklı konuşmacılar ile webinarlarımız devam edecek” dedi.

Moderatörlüğünü buildingSMART Türkiye İletişim Tanıtım ve Üyelik Çalışma Grubu Koordinatörü Müge Sümerol’un yaptığı toplantının konuşmacısı Ayşe PolatopenBIM, veri yönetimi, interoperability, BIM modeli üzerinden proje takibi, süreç yönetimi, RFID ve üretim süreçleri üzerinden örnekler ile Turner bünyesinde projelerin nasıl gerçekleştiğini katılımcılarla paylaştı. Görev aldığı inşaat grubunda hayata geçirdikleri örnek projeleri de sunum eşliğinde anlatan Ayşe Polat geleceği inşa ederken; koordinasyonun, lojistiğin ve sanal gerçeklik modellerinin kullanımının ne denli önemli olduğuna dikkat çekti. Toplantı sonunda katılımcıların soruları detaylarıyla yanıtlandı ve online oylama sonuçları da paylaşıldı.

Turner The Rockefeller University Expansions video linki için tıklayın.

**Toplantı sırasında gerçekleşen online oylama sonuçları için tıklayın.