Katar Bayındırlık İdaresi Heyeti, Türkiye-Katar İnşaat Forumu'nda sektör temsilcileri ile bir araya geldi

 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ev sahipliğinde ve Türkiye İMSAD işbirliğiyle, “Türkiye-Katar İnşaat Forumu" Türkiye inşaat sektörünün Körfez Bölgesi'ndeki en önemli pazarı Katar'ın Bayındırlık İdaresi (Ashghal) heyetinin katılımı ile 13 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Toplantıya TMB,  Türkiye İMSAD ve Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB) yöneticileri ve üyeleri de katıldı. Forumda Katar'ın Türk müteahhitlerine sunduğu yeni fırsatlar ele alınırken, pazarda karşılaşılan mevcut sorunlar da aktarıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan TMB Başkanı Mithat Yenigün, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında Türk müteahhitlerinin bugüne kadar 126 ülkede yaklaşık 400 milyar dolar tutarında 10 bine yakın proje üstlendiklerini belirtti. Bu projelerin 1/4'inden fazlasının Orta Doğu ülkelerinde olduğunu ifade eden Yenigün, “Bölgede Türk müteahhitlerince 104 milyar dolar tutarında 2 bin 65 proje üstlenildi. Katar'da ise, müteahhitlerimiz tarafından bugüne kadar 18,3 milyar dolar tutarında 148 proje üstlenildi. İki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin bu tablonun çok daha ilerisinde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye İMSAD adına açılış konuşması gerçekleştiren Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Besler, Katar'da hem altyapı hem üstyapı projelerinin hızla devam ettiğini dile getirdi. Katar'ın yeni proje ihaleleri hazırladığını söyleyen Besler, “Katar inşaat malzemelerinin çok büyük kısmını ithal ediyor. Bu bize olumlu yansıyacak” dedi. İhracattaki başarının devam edebilmesi için sektör olarak hedef pazarların yakından takip edildiğini kaydeden Besler, inşaat malzemesi sanayisinin 85 milyar dolar iç pazar, 21,5 milyar dolar ihracat olmak üzere toplam 106,5 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olduğunun altını çizdi.

Toplantıda konuşan Ashghal Başkan Yardımcısı Yousef Al-Emadi, kuruluşlarının Katar'ın hem sosyal hem de ekonomik gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydetti. Çok kapsamlı altyapı ve üstyapı programları uyguladıklarına dikkat çeken Al-Emadi, 2030 vizyonları çerçevesinde Katar'daki mevcut altyapı güncellenirken, eksik altyapının da bazı bölgelerde tamamlandığını dile getirdi. Toplantıda Katar'da Şubat 2018'den bu yana Türk inşaat malzemesi üreticilerinin ürünlerinin tercih edildiğini belirten Al-Emadi, şöyle devam etti “Biz Ashghal projelerinde buna önem veriyoruz. Katar'a mal satabilmek için 3 haftalık kayıt ve onay süreci gerekiyor. Türk şirketlerinin daha hızlı kayıt olabilmesi için çalışmalar yürütüyoruz.”

2020-2024 dönemi için toplam 36 milyar dolarlık proje gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü anlatan Yousef Al-Emadi, bunun 17 milyar dolarlık bölümünün yerel yolların inşası ve rehabilitasyonu, 8 milyar dolarlık kısmının da otoyolların inşası için kullanılacağını belirtti. Bütün Türk müteahhitlik, müşavirlik ve inşaat malzemesi üreticilerini Katar'a davet eden Al-Emadi, Türk şirketlerinin Katar'da daha fazla yer almasını istediklerini vurguladı.

TMMMB Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Baydur da birlik üyelerinin yurtdışında bugüne kadar 114 ülkede toplam 2 milyar 350 milyon dolarlık büyüklüğe sahip 2 bine yakın proje üstlendiklerini ifade ederek, şunları söyledi: 'Bu deneyimimizi maalesef Katar'da gösteremiyoruz. Müşavirlerin bize ilettiği sorunlardan birisi Katar'da kayıt olma şartları ve ücretlerinin ağır olduğu. Bunları karşılamakta zorluk çekiyoruz. İhalelerde yer almak için istenen şartnamelerde ABD'li ve Avrupalı şirketlere uygun kriterlere yer veriliyor. Katar'ın çıkarlarına zarar vermeden bizim de yer almamızı temin ederseniz mutlu oluruz.”

Türkiye İMSAD Genel Sekreteri Aygen Erkal toplantıda gerçekleştirdiği sunumda, inşaat ve inşaat malzemesi sektörü hakkında güncel verileri paylaştı. İnşaat sektöründe dijitalleşmenin ve BIM’in önemine değindiği sunumunda buildingSMART Türkiye Çalışma Grubu’nun faaliyetlerini de anlattı.

* Sunumlar için ismin üzerine tıklayın.

Katar Bayındırlık İdaresi (Asghal), Yousef Al-Emadi, Başkan Yardımcısı

Türkiye İMSAD, Aygen Erkal, Genel Sekreter 

TMB, Hasan Yalcın, Genel Sekreter

TMMMB, Halil Agah, Genel Sekreter