"Otel Yapılarında Yenileme Trendleri ve Markalaşma Paneli"nin açılış konuşmasını Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan yaptı

Profesyonel etkinliklerin, uluslararası ticaretin, turizm mimarisinin, modern kentleşmenin ve tasarımın odağı Antalya’da; tasarım dünyası, projeciler ve yatırımcılar InnDESIGN - Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme ve İş Platformu Fuarı’nda 13-16 Kasım tarihleri arasında bir araya geldi.

Antalya Konyaaltı Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuar kapsamında 14 Kasım’da “Otel Yapılarında Yenileme Trendleri ve Markalaşma Paneli”nin açılışını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan yaptı. Konuşmasında toplantının Antalya’da gerçekleşmesinin ayrıca önem taşıdığına dikkat çeken Ferdi Erdoğan “Turizm mimarisi açısından en güzel ve köklü örneklerin yer aldığı Antalya hem ulusal hem de uluslararası arenada sürdürülebilir uygulamalar, yenileme çözümleri ve tasarım konularıyla diğer şehirler arasında öne çıkıyor” dedi. Ferdi Erdoğan turizm sektöründe yenilemenin önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi “Türkiye bugün 1 milyon 500 bin yatak sayısına ulaştı. 2018’de 46 milyon turist ağırlandı. Bunun 39,5 milyonu yabancı ziyaretçiydi. Sektörün bu yıl 50 milyon turisti aşma hedefi var. 2033 yılında rahatlıkla 60-70 milyon turist sayısına ulaşılabileceği, hatta 100 milyona çıkılabileceği beklentisi oluşmuş durumda. 100 milyon turiste ulaşılmasının Türkiye inşaat sektörüne yansıması da yaklaşık 200 milyar doları bulabilir. Turizm sektöründe 7 yılda bir büyük çaplı yenileme yapılıyor. Bir turizm tesisinin, bilançosunun %3 ila 3,5’ini yenilemeye ayırması gerekiyor. 20 yılı doldurduğunda ise artık dört duvar kalana kadar yıkılıp en küçük elektronikten mobilyaya kadar yeniden yapılıyor. Sektör, önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu yenilemeleri yapmak zorunda.”

Açılış konuşmasının ardından panellere geçildi ve Türkiye İMSAD Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Mevcut Dönem Başkan Vekili Dündar Yetişener “Öyküsü Olan Otel Tasarımları” oturumunda, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfun Küçükoğlu ve Nazım Yavuz ise “Yenilemede Çevre Dostu Ürünler” başlıklı oturumlarda konuşmacı olarak yer aldı. 

*Oturum konuşmacılarına ait sunumlara ulaşmak için ismin üzerine tıklayın. 

Dündar Yetişener, Türkiye İMSAD Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Mevcut Dönem Başkan Vekili

Doç. Dr. İkbal Erbaş, Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü

M. Nazım Yavuz, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi

Tayfun Küçükoğlu, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi