Türkiye İMSAD Dergi'nin 35. Sayısı çıktı!

İnşaat malzemesi sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve sektörün tecrübelerini paylaşmak amacıyla hazırladığımız yayınlardan biri olan Türkiye İMSAD Dergi’mizde bu ay sizleri önemli pek çok başlık bekliyor.

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar hayatımızda çok daha fazla önemli hale geldi. Buna paralel olarak inşaat sektöründe renovasyon yani yenileme; mevcut yapı stoğunu koruyarak yapı güvenliği ve kalitesini artırıyor. Türkiye İMSAD olarak bu konuda sektördeki tüm paydaşlarımıza yenileme pazarının canlanması için; "Kentsel dönüşüm pazarı ile yenileme pazarı birbirinden ayrıştırılsın. Dönüşüme girecek ve girmeyecek konutlar kamu tarafından belirlensin. Yıkılması şart olmayan binalar güçlendirilsin, yenilensin ve bu yolla piyasa canlansın" önerisinde bulunuyoruz ve uygun konutlarda yıkıp yeniden yapmak yerine güçlendirme ve yenilemenin önemine dikkat çekiyoruz. Bu yüzden 35. sayımızın kapak konusunu “Yenileme Pazarı” olarak belirledik. Sektörde durumun nasıl olduğunu, ileriye yönelik neler yapılması gerektiğine dair çok değerli görüşlere de sayfalarımızda yer verdik.

PROFESYONEL BAKIŞ köşemizde 2017 yılı Ağustos ayında Kaleseramik Genel Müdürü olan Okan Gedik ile görüştük. Okan Gedik kariyer basamaklarını adım adım çıkarak zirveye ulaşmış bir isim... Başarının en vazgeçilmez unsurunun çalışkanlık olduğunu belirten Gedik, “Ancak ben şahsen verimliliğin sadece işletmeler için geçerli bir kavram olduğunu düşünmüyorum. Sonuç odaklı bir gayretle desteklenen verimli bir üretkenlik günümüzün talepkar iş hayatının en önemli becerisi” diyor. Okan Gedik ile iş hayatındaki prensipleri, tecrübeleri ve yönetici adaylarına tavsiyelerini konuştuk.

35. sayımızda SÖYLEŞİ konuklarımızdan biri Hekim Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Aydan Hekim oldu. "Kurulduğumuz ilk yıldan itibaren takip eden değil; örnek olan, ülkeye teknoloji getiren ve son zamanlarda ise kendi çıtasını bir üste taşıyarak teknoloji üreten bir şirket haline geldik" yorumlarında bulunan Aydan Hekim’den Hekim Holding'i ve faaliyetlerini dinledik. Yapı bağlantı elemanları sektöründe faaliyet gösteren İnka Genel Müdürü Haluk Arıcan bir diğer SÖYLEŞİ konuğumuzdu. Haluk Arıcan risklerin ve belirsizliklerin olduğu 2018 yılını tutucu bir satış politikasıyla hedeflerine uygun geçirdiklerini belirtti. E.C.A. Yurtiçi Satış ve Pazarlama Şirketi Elmor A.Ş. Genel Müdürü Enver Öz de SÖYLEŞİ köşemizde yer aldı. Şirket ve faaliyetleri hakkında konuştuğumuz Enver Öz “Son dönemlerde geliştirdiğimiz teknoloji ve yeni ürünlerle pazardaki rekabet gücümüzü en üst seviyeye çıkardık” dedi.

Kurulduğu 1952 yılından bu yana Türk sanayisinin en güçlü kurumu olarak çalışmalarını sürdüren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan bu sayımızda sorularımızı yanıtladı. Erdal Bahçıvan ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda İSO’nun çalışmalarını, döviz ve faizlerdeki artışın sanayiciye yansımalarını değerlendirdik.  Finansmana erişim konusunda artan kredi maliyetlerinin sanayicimiz için önemli bir kısıtlayıcı unsur olarak dikkat çektiğine değinen Bahçıvan ekonomideki durumun sanayiciye yansımalarını anlattı.

İHRACAT KAPILARI sayfalarımızı bu sayımızda 2015 yılında yaşanan uçak krizinin ardından yaraları sardığımız Rusya’ya ayırdık. Türk müteahhitlerinin yurtdışında üstlendiği projelerden aldığı yüzde 19,6’lık payla lider konumda bulunan Rusya, inşaat malzemeleri talebi nedeniyle ülkemiz ihracatı açısından da kritik önem taşıyan bir pazar konumunda bulunuyor.

Tüm bu içeriklerle birlikte Türkiye İMSAD Yönetimi’nin Ankara temasları, yeni üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz röportajlar, mimarlık ve inşaat dünyasından haberler ile makalelerimiz sizleri bekliyor.

Türkiye İMSAD Dergi 35. Sayı'yı okumak için tıklayın...