Türkiye İMSAD Dergi'nin 40. Sayısı çıktı!

2019 yılı Türkiye İMSAD olarak yoğun ama bir o kadar da verimli bir yıl oldu. Düzenlediğimiz etkinlikler, toplantılar ve komite çalışmaları ile sektörümüz için tüm paydaşları bir araya getirip çok önemli konuları masaya yatırdık. Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin arasında en önemlisi 9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi oldu. Uzun soluklu hazırlık çalışmaları, organizasyonel yenilikleri, katılımcı profili ve gündemin nabzını tutan, sektörün geleceğini belirleyen “Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret” temamızla, Zirve’miz farkını bir kez daha hissettirdi. Üyelerimizin yanı sıra stratejik işbirliği içerisinde olduğumuz, her biri alanında lider olan birçok kurum ve kuruluş da Zirve’mize sponsor oldu ve sektörün bu büyük etkinliğinde yer aldı.

Dolayısıyla yılın son sayısını 9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi Özel Sayısı olarak sizler için hazırladık. 

Her zaman olduğu gibi bu sayımızda da çok özel konuklarımız oldu. Özel Röportaj köşemizde 32 yıldır Türkiye’de yapı sektöründeki sistem standartların yükseltilmesi ve mimarlık mesleğinin niteliğinin artırılması amacıyla çalışmalarını sürdüren TürkSMD Başkanı Önder Kaya ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. TürkSMD olarak tamamen mimarlık mesleğinin içinde bulunduğu durumu tespit etmeye, bu sorunları çözmeye yönelik ilgili tüm kurumları da dahil ederek yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Önder Kaya ile Türkiye’de mimarlık mesleğinin durumunu ve TürkSMD’nin faaliyetlerini konuştuk.

Sektörel Güç konuğumuz Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nurdan Yücel ile pompa ve vana sanayisinin üretimi, istihdamdaki artışı ve ülke ekonomisi ile Türk makine sektörüne katkılarını konuştuk.

Mimarlık ve İnşaat Dünyası köşemizde mimar Melike Altınışık ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Mimar olmayı çocukluğunda kafasına koyan ve başarılı bir eğitim hayatının ardından kariyerini ünlü mimar Zaha Hadid’in Londra ofisinde yedi yıllık bir çalışma ile şekillendiren mimar Melike Altınışık, altı yıl önce kurduğu Melike Altınışık Architects (MAA) ile ses getiren çalışmalara imza atıyor.

Söyleşi sayfalarımızda ise Gentaş Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Orhan Kahraman ile Dekor Ahşap Ürünleri Sanayi Genel Müdürü Ercan Ecemiş’i ağırladık. Orhan Kahraman  “2020 yılında yurt dışı pazarlardan özellikle Avrupa pazarında mevcut payımızı artırarak, 2019 yılında yaşadığımız küçülmeyi telafi etmeyi planlıyoruz” derken Ercan Ecemiş “İlk beş yıllık hedeflerimiz doğrultusunda California, Chicago ve Florida’da merkez bölge ofisleri açmayı planlıyoruz” dedi.

Sanatın hayat bulduğu yapılar olan tiyatro binalarını bu sayımızda mimari açıdan sizler için inceledik.  Medeniyetlerin kültür abidesi olarak tarihe iz bırakan tiyatroların yüzyıllar içinde değişimi gerçekten göz kamaştırıyor. Tiyatro mimarisinden çarpıcı örnekleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Latin Amerika'nın dördüncü büyük ekonomisi olan Kolombiya, güvenlik koşullarındaki iyileşmenin yanı sıra son 10 yıllık dönem boyunca yaptığı ekonomik ve siyasi reformlar ile gelişmekte olan ve gelecek vadeden bir ülke. İnşaat ve altyapı sektörünün hızlı büyüdüğü

Kolombiya, ülkede şimdiye kadar 2,3 milyon dolarlık proje üstlenen Türk müteahhitleri ve inşaat malzemesi sanayicileri için de potansiyel taşıyor. Dolayısıyla 40. sayımızda İhracat Kapıları sayfalarına konu olan ülke; Kolombiya… 

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle iyi okumalar…

Türkiye İMSAD Dergi 40. Sayı'yı okumak için tıklayın...