Uluslararası Standardizasyon Zirvesi’nde TSE ile buildingSMART Türkiye işbirliği ile açılan MTC 177 Yapı Bilgi Modellemesi Ayna Komitesi ödül aldı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından yürütülen “Standardizasyon Sisteminin Geliştirilmesi ve Farkındalığın Artırılmasına Yönelik Teknik Yardım Projesi” kapsamında, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’nde “Uluslararası Standardizasyon Zirvesi” gerçekleştirildi. Zirvede TSE ile buildingSMART Türkiye işbirliği ile açılan MTC 177 Yapı Bilgi Modellemesi Ayna Komitesi yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede, buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ayna Komite Başkanı Ahmet Çıtıpıtıoğlu’na ödül takdim etti. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) bünyesinde sektör paydaşlarıyla kurulan MTC 177 Yapı Bilgi Modellemesi Ayna Komitesi tarafından, Türk Standartlarına ve uluslararası standartlar organizasyonu (ISO) tarafından yayınlanan uluslararası standartlara yön verilmesi ve ülkemizin söz sahibi olduğu bu alanda da standartları hazırlayan tarafta aktif şekilde rol alması hedefleniyor.

Ayrıca zirvenin "Standartlara Yön Ver" başlıklı panelinde sunum yapan Türkiye İMSAD Genel Sekreteri Aygen Erkal inşaat malzemesi sektörü hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra TSE ile yürütülen iş birliği kapsamında, BIM yani Yapı Bilgi Modellemesi standart çalışmaları ve MTC177 Ayna Komitesinin açılış aşamalarını anlattı.