EPS2018, 5. Uluslararası Geofoam Konferansı 9-11 Mayıs 2018'de Girne'de düzenlendi

9 - 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında EPSDER – EPS Sanayi Derneği tarafından düzenlenen, 5. Uluslararası Geofoam Konferansı, 5 kıta ve 23 ülkeden gelen katılımcılar ile Kıbrıs’ta gerçekleştirildi. Sektörün nabzını tutan etkinlik, Türkiye’den ve dünyanın çok farklı coğrafyalarından alanında uzman akademisyenler, araştırmacıları, geoteknik mühendisleri, inşaat mühendileri, zemin mekanikçileri, EPS Geofoam üreticileri, EPS hammadde tedarikçileri, EPS imalatında kullanılan makine ve ekipman üreticisi firmalar ile inşaat sektörünün önde gelen müteahitlik firmalarını, proje firmalarını ve müşavirlerini, STK temsilcilerini ve kamu ile özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Geoteknik ve inşaat alanlarının kesişim noktasına odaklanan kongrede ‘‘ Hafif düşün, doğru yap’’ mottosu ile daha önce Oslo (1985), Tokyo (1996), Salt Lake City (2001) ve Oslo (2011) konferanslarından edinilen temel birikimlerin ışığında; 

  1. Geofoam’un kullanım alanları,
  2. Genleştirilmiş polistiren EPS,
  3. Geofoam’un malzeme özellikleri ve modelleme,
  4. Geofoam tasarım şartnameleri,
  5. Geofoam’un inşaat mühendisliğindeki uygulama alanları,
  6. Geofoam teknolojisindeki yeni gelişmeler

gibi birçok konuda sunum yapıldı. Konulara ilişkin uzman görüşlerinin masaya yatırıldığı paneller düzenlendi. Geofoam teknolojisi ile yeni tanışan tasarımcılar, uygulayıcılar, kamu ve özel sektör yetkilileri ile konunun uluslararası uzmanları arasında bir köprü vazifesi gören 3 günlük etkinlik sonunda tüm katılımcılara katılım sertifikaları takdim edildi.

EPSDER evsahipliğinde, 10 EPSDER üyesi firmanın sponsorluk desteği ile gerçekleştirilen kongrede TOBB – Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi, KGM – Karayolları Genel Müdürlüğü, TMB – Türkiye Müteahitler Birliği, PAGEV - Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı, YTMK - Yollar Türk Milli Komitesi, EUMEPS - Avrupa EPS Üreticiler Birliği, IGS – Uluslararası Geosentetikler Derneği, Türkiye İMSAD – Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, İZODER – Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği ise kongreyi destekleyen kurumlar içerisinde yerini aldı.