3. Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu - 29-30 Mayıs

Yapısal Çelik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) bünyesinde kurulmuş olan ECCS Academy ile koordineli olarak düzenlediği Uluslararası Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu’nun (Fire Design of Steel Structures Course) 29-30 Mayıs 2015 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek.
 
Kursun ilk ikisi 2013 yılında Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü’nde ve İstanbul’da gerçekleşmişti.
 
Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu
Tarihi ve Süresi 29-30 Mayıs 2015 (2 tam gün)
Yeri Boğaziçi Üniversitesi-İstanbul
Dili İngilizce
Katılımcı Sayısı 25 kişi ile sınırlıdır.
(Adayların başvuru sırası esas alınır)
 
 
Prof. Jean-Marc FRANSSEN. Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu, Liége Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan, ECCS yayını “Fire Design of Steel Structures” kitabının yazarlarından ve SAFIR yangın tasarım yazılımının yaratıcılarından Prof. Jean-Marc FRANSSEN tarafından verilecektir. Kurs kapsamında; Eurocode-3 Bölüm 1-2’ye göre hazırlanmış olan “Fire Design of Steel Structures” kitabı esas alınacak olup, kursun ikinci gününde ücretsiz dağıtılacak SAFIR demo programından yararlanılarak yangın dayanımının hesaplanmasına ilişkin programın kullanılışı hakkında bilgi verilecektir.
 
Kimler Katılabilir: Eğitime Mühendisler, Mimarlar, Akademisyenler, Doktora Öğrencileri, Yüksek Lisans Öğrencileri ve TUCSA TK-3 üyeleri katılabilirler. Kurs sonunda katılımcılara “TUCSA Katılım Sertifikası” ve “ECCS Akademi Katılım Sertifikası” verilecektir.
 
Kursa Katılım: Kursa katılmak isteyenler kayıtlarını aşağıdaki linkten yapabilirler:
Kursa online kayıt için tıklayınız.
 
 
Neden Çelik Yapıların Yangın Tasarımı Kursu
Avrupa’da ve Türkiye’de bina tasarımında hissedilen en büyük eksikliklerden biri yangın tasarımıdır. Avrupa bu konudaki eksikliği gidermek amacıyla iki kez AB destekli DIFISEK (Dissemination of Fire Safety Engineering Knowledge – Yangın Güvenliği Mühendisliği Bilgilerinin Yaygınlaştırılması) projesi yürütmüştür. Projenin çıkış noktası şu olmuştur: “Avrupa’da mühendisler yangın mühendisliği konususnda yeterli bilgiye sahip değildir. Binalar yangın tasarım esaslarına göre tasarlanırsa, yangından koruma giderleri azalacağından yüksek yapıların toplam maliyetinde %1-3 azalma meydana gelir.” DIFISEK Projesi hakkındaki özet bilgiyi ekte bulabilir, ayrıntılı bilgiye www.difisek.eu web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 
Eurocode-3: Son 20 yılda yangın mühendisliği konusunda çok önemli gelişmeler olmuş, 10 yıla yakın süren deneysel ve teorik çalışmalar Eurocode 3 (Çelik yapıların tasarımı – Bölüm 1-2: genel kurallar – Yangına karşı yapısal tasarım) standardına yansıtılmıştır.