İlk Fırsat Programı'na STK’lar için 2021 yılı başvuru süreci başladı

 

Şevket Sabancı ve ailesi tarafından sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Esas Sosyal, üniversite eğitimlerini tamamlayıp işe giremeyen gençlerin işsizlik sorununa çözüm modeli oluşturmak amacıyla 2016 yılında “İlk Fırsat Programı”nı başlattı.

2020 yılında Türkiye İMSAD'ın da paydaş STK'lar arasında yer aldığı program, ‘diplomalı, iş arayan’ üniversite eğitimini yeni tamamlamış gençlerin okuldan işe geçiş sürecinde Türkiye’nin önde gelen STK’larında tam zamanlı iş deneyimi kazanmalarını destekliyor.

STK’larda 12 ay boyunca çalışan gençlerin maaş giderleri ise Esas Sosyal ve kurumsal destekçiler tarafından hibeyle; akademi giderleri de Esas Sosyal tarafından karşılanıyor. İlk Fırsat Akademisi kapsamında, 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek için söyleşilere, eğitimlere katılan gençler, mentorluk desteği de alıyorlar.

Üniversiteden yeni mezun olmuş gençlere iş olanağı vermek isteyen, aşağıdaki koşulları karşılayan, en az 3 yıl önce ve T.C. yasalarına göre kurulmuş tüm dernekler, vakıflar ve üst kuruluşları (federasyon, konfederasyon vb.) 2021 yılı için 12 Mart tarihine kadar İlk Fırsat’a başvurabilirler.

STK’lar İçin Başvuru Koşulları
  • Toplum yararına çalışmalar yürüten (Çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve kadınlar ile ilgili alanlarda çalışanlara öncelik verilecektir)
  • En az 7 tam zamanlı çalışanı olan
  • Son iki yılda yıllık en az 750.000 TL bütçesi olan
  • Talep ettikleri pozisyon için net bir iş tanımı sunan
  • Katılımcı gençlere işbaşı deneyimi ve kişisel gelişim olanağı sunan
Başvuru formu ve detaylar için tıklayın.