Kamerun-Ekvator Ginesi Ticaret Heyeti 24-30 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor

DEİK ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde 24-30 Eylül 2017 tarihleri arasında Kamerun ve Ekvator Ginesi’ne yönelik bir ticari heyet programı düzenleniyor. Yaounde, Douala ve Malabo şehirlerini kapsayacak ziyarette; ikili iş görüşmeleri, Türkiye-Kamerun ve Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyleri Ortak Toplantıları ve kurum ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Coğrafi konumu itibari ile Orta Afrika’nın giriş kapısı olan Kamerun’un yıllık ihracatı 6 Milyar ABD Doları, ithalatı ise 7 Milyar ABD Doları olmak üzere toplam ticaret hacmi 13 Milyar ABD Doları civarında. Kamerun’un inşaat sektöründe; ulaşım altyapısı, tarım, sağlık ve eğitim alanlarına yapılan kamu yatırımları sayesinde büyüdüğü gözlemleniyor.

Ekvator Ginesi’ni 2020 yılına kadar gelişen ekonomi haline getirmeyi hedefleyen Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Planı’nın ilk aşamasının uygulanması dahilinde gerçekleştirilen yeni yolların yapımı, mevcut yolların bakımı, hava alanlarının yenilenmesi, limanların  genişletilmesi içme suyu ve enerji alanlarında pek çok altyapı yatırımlarının yapılması, yeni yerleşim yerlerinin kurulmasına yönelik kentlerdeki konut projeleri inşaat sektörünün canlı kalmasını sağlıyor. Bu hususta; ülkede ekonomik büyümeyi ve istihdamı artırmak için yabancı sermaye yatırımları teşvik ediliyor. Kar, kar payı, sermaye, dış borç anapara ve faiz ödemelerinin yurtdışına transferinde kısıtlama bulunmuyor.

Bu bilgiler ışığında, ziyarete katılmak isteyenlerin, http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/452/9034 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve  5 Eylül 2017, Salı günü mesai bitimine kadar ödeme gerçekleştirmeleri (Ekonomi sınıf uçak biletli Paket Program ön avans bedeli 1.500 ABD Doları) gerekiyor.

 

İletişim:
İrem Develioğlu
İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr 
Tel: 0212 339 50 70

 

Ziyarete ait eklere ulaşmak için lütfen başlıklara tıklayın>>

Ek-1: Taslak Program
Ek-2: Kamerun Ülke Raporu
Ek-3: Ekvator Ginesi Ülke Raporu
Ek-4: Başvuru Formu