Nijerya Build Expo, 2-4 Kasım'da inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe Nijerya pazarının potansiyelini göz önüne getirecek

 

2-4 Kasım 2017 tarihleri arasında Nijerya Lagos’ta düzenlenecek olan Nijerya Build Expo, inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe Nijerya pazarının potansiyelini göz önüne getirecek.

Nijerya inşaat, yapı sektörü ve malzemeleri sektöründe büyük bir potansiyel barındırıyor. Gerek ülkedeki yatırımlar gerekse diğer büyüyen sektörlerden gelen taleplerle bu sektördeki ivmenin hızlanacağı ön görüler arasında. İnşaat, yapı ve malzemeleri sektöründe %85 oranında ithalata sahip olan bu pazarda, Türk firmalarının zaman kaybetmeden yer alması gerektiğine dikkat çekiliyor. Nijerya ve Türkiye arasındaki yakın siyasal ilişkiler ve gelişen ekonomik yatırımlar, ülkede Türklere ve Türk firmalarına karşı olumlu bir bakış oluşturuyor. Hâlihazırda ülkede ve Afrika kıtasında yer alan Türk yatırımları potansiyelin en büyük kanıtı olarak görülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre; Afrika’daki Türk yatırımlarının 6,3 milyar dolara ve Türk müteahhitlik firmaları tarafından kıtanın tamamında üstlenilen projelerin değerinin ise 55 milyar dolara ulaştı. Bu avantajın yanı sıra Nijerya hükümetinin yabancı firma ve yatırımcılara sağladığı avantajlarla, Nijerya’ya ihraç yapmak ve ülkede iş yapmak kolaylaşıyor.

Nijerya’daki inşaat ve yapı sektöründeki potansiyelin farkına vararak uluslararası bir ticaret platformu hazırlayan Nijerya BuildExpo’nun katılımcıları devlet teşvikinden yararlanabilecek. % 70 devlet teşviki sağlayan Nijerya BuildExpo,  Nijerya ve Afrika pazarına olan ziyareti daha elverişli hale getiriyor.

Nijerya BuildExpo, geçtiğimiz yıl 12 farklı ülkeden 72 katılımcı ve 3200 yerel ve uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Nijerya Build katılımcı ve ziyaretçilerden beğeni aldı. Fuar açılışına davetli olan devlet yetkilileri, yerel yönetimler, sektör temsilcileri ve seçkin işadamları katılımcı firmaları stantlarında ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdi.