Solar Print, 3-11 Mart tarihlerinde OSTİM'de düzenlenecek

 

3-11 Mart 2018 tarihleri arasında, OSTİM'de güneş enerjisi alanında üretim süreçlerine yenilikçi yaklaşımlar katabilmek adına SOLAR SPRINT etkinliği düzenlenecek.

GÜNDER, OSTİM ENERJİK ve TEPAV güneş enerjisi alanında üretim süreçlerine yenilikçi yaklaşımlar katabilmek adına SOLAR SPRINT adında bir projeye başladı. Sektör paydaşlarından oluşan danışma kurulu toplantısı sonucunda SOLAR SPRINT’18 konusu “Güneş Enerjisinde Döngüsel Ekonomi: Panel Üretiminde Atıkların Değerlendirilmesi” olarak belirlendi. Bu kapsamda kırılmış camların, hasarlı panellerin dönüşümü, ahşap paletlerin, atık hücrelerin ve cam koruma kâğıtlarının değerlendirilmesi, pv kaynak telinin (ribon) ayrıştırılması, ribon makaralarının geri dönüşümü gibi konular ele alınabilecek.

Etkinlik ile atıkların değerlendirilmesi konusunda üniversite öğrencileri veya okulu yeni bitirmiş gençleri alternatif çözüm yolları bulmaya teşvik etme hedefleniyor. Bu konuda düşüncesi olan ve bunu projelendiren öğrenciler Ankara’da bir araya getirilerek mentörler yardımı ile projelerin gerçekleştirme adımları çalışılacak. Bu kamp sonrası seçici kurul tüm projeleri değerlendirip en iyi 3 projeyi seçecek ve bu projelerin imalat süreçlerine dönüştürülmesine çalışılacak. Gençlere projeye konu iş ve işlemler yürütmeleri konusunda imkânlar sağlanacak.

Dereceye girecek öğrenciler-gruplar ödüllendirilecek ayrıca yaptıkları çalışmalar Nisan ayında düzenlenecek SOLAREX Fuarı’nda yapılacak bir oturum ile Güneş Enerjisi sektörünün bilgisine sunulacak. Bunun dışında Haziran ayında Almanya da yapılacak INTERSOLAR Fuarı’nda da uluslararası alanda projelerin lansmanı yapılacak.

Proje başvuruları online olarak www.solarsprint.org  sitesinden yapılıyor.