7. Uluslararası İnşatta Kalite Zirvesi, 26 Kasım'da The Grand Tarabya'da...

 7. Zirve’de buluşalım!

Türkiye İMSAD’ın gelenekselleşen etkinliği Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, 26 Kasım’da “Değişen Dünya Gelişen Malzeme” temasıyla yedinci kez inşaat paydaş sektörlerin buluşma noktası olacak.

 

Dünya nereye gidiyor? Değişen ne? Biz bu değişimin neresindeyiz?

Zirve’de, geleceğin dünyasında inşaat ve inşaat malzemeleri sektörlerinin nasıl bir konum belirlemesi gerektiği masaya yatırılacak.


 

 

 Zirve’de ilk:

Türkiye İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü

Kentsel mekan kalitesinin ve yaşanılabilirlik düzeyinin arttırılmasını yarışmalar aracılığı ile desteklemek ve özendirmek amacıyla Zirve kapsamında bu yıl ilk kez verilecek olan Türkiye İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü' başvuruları 17 Kasım 2015 tarihine kadar devam edecek.  

 

 

 

Murat Kansu:

“İnşaat sektörü, inovasyonla kabuk değiştiriyor, gelişiyor”

 

Zirve’nin 1. Oturumunda “Değişen Dünya: Yeni Sanayi Devrimi – Sürdürülebilirlik – Değişim” konusu konuşulacak. Bu oturumda bir konuşma yapacak olan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu şunları söyledi:

 

İnşaat sektörü, inovasyonla ortaya çıkan yeni malzemelerle sürekli kabuk değiştiriyor, gelişiyor. Sektöre baktığımızda, yapı malzemeleri üretimi ve dağıtımı ile başlayan ve hem mühendislik & mimarlık hem de inşaat alanlarındaki becerimizle Türk firmalarının uluslararası alanda ciddi oyuncular olmaya başladıklarını gözlemliyoruz. Toplam kalite vazgeçilmez. Firmalar en az fire ile en mükemmel ürünü, en hızlı şekilde müşterilerine, tam zamanında sunacak mükemmel bir tedarik zinciri kurmalı; değişken ekonomik şartlarda şirketin rotasını ve kaynaklarını optimumda dengelemeliler.

 

Teknolojinin rekabette en önemli araçlardan biri olduğu günümüzde ERP/CRM çözümleri firmanızın en önemli kaynağı insan gücünüz ile süreçlerinizi ve teknolojiyi bir araya getiren sistemlerdir. Bu çözümleri başarı ile uygulayan firmalar pazarda fark yaratıp, rekabette öne çıkacaklardır.

 

Murat Kansu kimdir?

Bilişim teknolojileri alanında 26 yıllık ulusal ve bölgesel deneyime sahip olan Murat Kansu, 2003 yılında Microsoft Ortadoğu ve Afrika yönetim ekibine Sunucu Yazılımlarından Sorumlu Birim Yöneticisi olarak katıldı. Microsoft servis ve ürünlerinin pazarlamasından sorumlu olduğu bu görevinde gelirlerin 3 kat artmasında rol oynadı. 

2007-2010 yıllarında Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Operasyonlardan Sorumlu Direktör olarak görev yapan Kansu, 2010-2012 yıllarında Microsoft’un Ortadoğu ve Afrika Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Direktör olarak çalıştı. Kansu, son 3 yıldır Microsoft Ortadoğu ve Afrika Cihaz Üreticileri ve İş Ortakları’ndan Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapıyordu. 80 ülkeden sorumlu olduğu bu dönemde, Microsoft yazılımlarının uluslararası ve yerel sunucu ve cihaz üreticileri pazarında yaygınlaşmasını sağladı.

Murat Kansu, 1 Eylül 2015 itibarıyla Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürü oldu.

 

Pinar&Viola

İnşaata Sanat Çerçevesinden Bakış…

 

Yarının moda, trend ve görsellerini şekillendiren Avrupalı tasarım ofisi Pinar&Viola olarak bizler, geçtiğimiz senelerde işlerimizde doğayı, gezegen farkındalığını, sürdürülebilirliği ve radikal pratik çözümleri ilham alan bir bakış açışını yansıtmaktayız.

 

7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde yapacağımız sunumumuzda, inşaat sektöründeki ve onun ötesindeki günümüz zorlukların üstesinden gelinmesi için ihtiyaç duyulan yeni tasarım sistemleri hakkında konuşacağız.

 

Sosyal ve gezegensel angajmanlarını arttırmak ve sürdürülebilir, yaşama dönük geleceğin çözümlerine yönelik vizyon açmak amacıyla sözlerimiz ve görsellerimiz ile katılımcılara ilham verme arzusundayız.

 

Pinar&Viola kimdir?

Pınar Demirdağ ve Viola Renate tarafından kurulan Pınar&Viola cüretkar sanat işleri ve yenilikçi endüstriyel projeleri ile günümüzün görsellerinin modasına şekil veren Avrupalı bir tasarımcı ofisidir.

Pınar&Viola’nin Couture Digitale olarak adlandırılan son derece estetik görsel işleri, sosyal açıdan duyarlı ve kavramsal içerikleri zengin oldukları için, aynı zamanda zamansızdırlar.

İstanbul ve Amsterdam’dan gelen ve şu anda Paris’te yaşayan genç bir tasarımcı/sanatçı ikili olarak hızlı değişen trendleri pratik hayatlarında yaşayıp, yansıtıp ve başlatmaktadırlar..  Bu ise kendi uzmanlık alanlarında lider olan markalar ile çalışan, avant-garde görseller yaratma konusunda günümüzün birer uzmanına dönüşmelerini sağlamıştır.

Sanatçı ikilisi su ana radar Limoges, Nike, Bloomberg Businessweek, New Museum New York, Paris moda haftası, ile yaptıkları calışmalardan sonra, şu an IKEA için kendi isimlerini taşıyan bir tekstil desen koleksiyonu uzerinde çalışmaktadırlar. Daha önce Turkiye’deki sanat performansları ile tanınan ikili, bu sene Seranit Porselen ile yaptıkları kendi isimlerini taşıyan endüstriyel porselen karo koleksiyonları ile ilk defa bir Türk markası ile bir is birliği yapmış bulunmaktadırlar.

Pinar&Viola stüdyosu, ticari islerinin yani sıra, her sene geleceğin trendlerini ve desenlerini sundukları artistik defileler düzenlemektedirler. Zaman içerisinde bu lansmanlar, değişik sektörlerde faaliyet gösteren markaların gelecekte imajlarını nasıl kurgulamaları getirdiklerini görmek amacıyla bir araya geldiği etkinliklere dönüşmüşlerdir.

 

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç:

Nanoteknolojik ilerlemeler çığır açacak

 

Zirve’nin 2. Oturumunda “Değişen İhtiyaçlar: Dünyadaki Değişimin Yapılaşmaya/Yapılara Etkileri” konusu ele alınacak. Bu oturumun konuşmacılarından Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç şunları söyledi: şunları söyledi:

 

“Geleneksel olarak mühendislik tasarımları halihazırda elimizin altında olan malzemeler kullanılarak yapılır. Değişen dünyada ise, tasarım artık malzemenin de tasarımını içeriyor. Özellikle nanoteknolojideki ilerlemeler yeni malzemelerin istediğimiz özelliklerde üretilmesine imkan verebiliyor. Bence bilimsel olarak üst düzeyde yapılacak olan çalışmaların kullanıcıya taşınması ile enerji kullanımında, harmanlanmasında ve verimliğinde oldukça köklü değişiklikler bekliyor olacağız. Bu değişiklikler tüm dünyada binalarda ve endüstriyel uygulamalarda bir çığır açma yolunda. Aynı gelişmeleri ülkemizde de yaygınlaştırmamız bu konulardaki bilgi birikimini ve üniversite-sanayi işbirliklerini arttırarak gerçekleşecektir.”

 

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç kimdir?

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Makina Mühendisliği lisansını ve yüksek lisansını ODTÜ'de, doktorasını ise 1985'te Purdue Üniversitesi'nde Makina Mühendisliğinde tamamladı. Aynı yıl Kentucky Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı, 1988'de doçent ve 1993'te profesör oldu. 2006'da Ekvator'daki Escuela Superior Politécnica del Litoral'den (ESPOL) şeref profesörlüğü unvanını aldı. 1991'de İtalya'da Universita degli Studi "Federico II"de ve 1998-1999 arasında da Boston'daki Massachusetts Hastanesi/Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak görev yaptı. Kentucky Üniversitesi'nde Nanoteknoloji Şemsiye Programı'nın (UPoN) koordinatörlüğünü ve Nanoboyut Mühendisliği Sertifika Programı (NECP) direktörlüğünü yürüttü; 2008 sonunda da Engineering Alumni Association profesörlüğüne getirildi.

Prof. Dr. Mengüç'ün dört patenti, üç patent başvurusu, 115’den fazla uluslararası hakemli dergi makalesi, 160'dan fazla konferans bildirisi ve iki kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr. Mengüç, bugüne kadar 50'tan fazla yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacı ile çalışmıştır. Makina Mühendisliği lisans programı kurucu profesörü olarak 2009 yılı başında Özyeğin Üniversitesi'ne katılan Prof. Dr. Mengüç, aynı zamanda Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörlüğü'nü yürütmektedir.

Prof. Dr. Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Odası (ASME) şeref üyesidir (fellow) ve 2010 başı itibari ile Avrupa Birliği Çerçeve Programları Enerji Komisyonu Türkiye Delegesi olarak görev yapmaktadır.

 

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç:

Nanoteknolojik ilerlemeler çığır açacak

 

Zirve’nin 2. Oturumunda “Değişen İhtiyaçlar: Dünyadaki Değişimin Yapılaşmaya/Yapılara Etkileri” konusu ele alınacak. Bu oturumun konuşmacılarından Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç şunları söyledi: şunları söyledi:

Geleneksel olarak mühendislik tasarımları halihazırda elimizin altında olan malzemeler kullanılarak yapılır. Değişen dünyada ise, tasarım artık malzemenin de tasarımını içeriyor. Özellikle nanoteknolojideki ilerlemeler yeni malzemelerin istediğimiz özelliklerde üretilmesine imkan verebiliyor. Bence bilimsel olarak üst düzeyde yapılacak olan çalışmaların kullanıcıya taşınması ile enerji kullanımında, harmanlanmasında ve verimliğinde oldukça köklü değişiklikler bekliyor olacağız. Bu değişiklikler tüm dünyada binalarda ve endüstriyel uygulamalarda bir çığır açma yolunda. Aynı gelişmeleri ülkemizde de yaygınlaştırmamız bu konulardaki bilgi birikimini ve üniversite-sanayi işbirliklerini arttırarak gerçekleşecektir.

 

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç kimdir? 

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Makina Mühendisliği lisansını ve yüksek lisansını ODTÜ'de, doktorasını ise 1985'te Purdue Üniversitesi'nde Makina Mühendisliğinde tamamladı. Aynı yıl Kentucky Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı, 1988'de doçent ve 1993'te profesör oldu. 2006'da Ekvator'daki Escuela Superior Politécnica del Litoral'den (ESPOL) şeref profesörlüğü unvanını aldı. 1991'de İtalya'da Universita degli Studi "Federico II"de ve 1998-1999 arasında da Boston'daki Massachusetts Hastanesi/Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak görev yaptı. Kentucky Üniversitesi'nde Nanoteknoloji Şemsiye Programı'nın (UPoN) koordinatörlüğünü ve Nanoboyut Mühendisliği Sertifika Programı (NECP) direktörlüğünü yürüttü; 2008 sonunda da Engineering Alumni Association profesörlüğüne getirildi.

Prof. Dr. Mengüç'ün dört patenti, üç patent başvurusu, 115’den fazla uluslararası hakemli dergi makalesi, 160'dan fazla konferans bildirisi ve iki kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr. Mengüç, bugüne kadar 50'tan fazla yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacı ile çalışmıştır. Makina Mühendisliği lisans programı kurucu profesörü olarak 2009 yılı başında Özyeğin Üniversitesi'ne katılan Prof. Dr. Mengüç, aynı zamanda Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörlüğü'nü yürütmektedir.

Prof. Dr. Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Odası (ASME) şeref üyesidir (fellow) ve 2010 başı itibari ile Avrupa Birliği Çerçeve Programları Enerji Komisyonu Türkiye Delegesi olarak görev yapmaktadır.