Ashghal Heyeti, Türkiye İMSAD üyeleri ile bir araya geldi

 

Katar Bayındırlık İdaresi (Ashghal) Heyeti, inşaat sektörüne yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. İlk gün toplantısını Ankara’da gerçekleştiren Heyet’in İstanbul ziyareti Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İMSAD’ın ev sahipliğinde 31 Ocak tarihinde Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleşti. Ashghal Heyeti ile önümüzdeki dönemde yapılabilecek işbirliklerinin masaya yatırıldığı toplantıya; Ashghal Heyeti Başkan Yardımcısı Abdullah bin Hamad Al Attiya, Karayolu Projeleri Departmanı Müdürü Yousef Al Emadi, Drenaj Şebekeleri Departmanı Müdürü Khalid Al Khayareen, Yol Tasarım Departmanı Müdürü Abdullah Ahin, Özel Kalem Müdürü Mohamed Al Moghaiseeb, Proje Mühendisi Ali Kara ile birlikte Türkiye İMSAD yönetimi ve üyeleri katıldı.  

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Buğra Kavuncu, son yıllarda Türk müteahhitlerinin Katar’da önemli projeler yürüttüğüne değindi ve “Bu yüzden Katar sektörümüz için önemli pazarlardan biri konumuna geldi. Hem altyapı hem de üstyapı inşaat çalışmaları Katar’da hızla devam ediyor. Dolayısıyla Katar’da, pek çok yeni proje ihaleleri de hazırlanıyor. Katar ile sürdürdüğümüz ilişkilerin gelişmesinin, önümüzdeki dönemde sektörümüze olumlu yansıyacağına inanıyoruz” dedi. Katar Bayındırlık İdaresi (Ashghal) Heyeti Başkan Yardımcısı Abdullah bin Hamad Al Attiya önümüzdeki 6-7 yıl içerisinde 20 milyar dolar tutarındaki projeleri programlarına aldıklarını belirterek “Türk müteahhitleri ile tanışmamız yeni değil. Kendileriyle büyük çaplı işler gerçekleştirdik. Gelecek dönemde Türk müteahhitleriyle birlikte Türk inşaat malzemesi üreticilerini de Katar’da görmek istiyoruz. Çünkü Türk inşaat malzemelerinin kalitesi kendini ispatlamış durumda” dedi.

Türkiye İMSAD Genel Sekreteri Aygen Erkal inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisi hakkında daha detaylı bilgiler vermek için, sektörel veriler içeren sunumu katılımcılar ile paylaştı. Türkiye İMSAD hakkında da bilgiler veren Aygen Erkal’ın ardından Ashghal Karayolu Projeleri Departmanı Müdürü Yousef Al Emadi mevcut projeleri, ihale prosedürünü ve ihaleye çıkacak projeleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Türkiye İMSAD üyeleri ile heyet B2G görüşmeler için bir araya geldi.