bSTR'nin 'openBIM ne işe yarar?' başlıklı dördüncü webinarında 'openBIM’in yapım yönetimi aşamasında kullanımı’ anlatıldı

buildingSMART Türkiye tarafından Türkiye İMSAD ev sahipliğinde düzenlenen ‘openBIM ne işe yarar?’ başlıklı webinar serisinin dördüncü toplantısında ‘openBIM’in yapım yönetimi aşamasında kullanımı’ konusu ele alındı. Toplantının konuşmacıları Mimari Tasarım Kıdemli Yöneticisi Dilan Yüksel ile TAV İnşaat BIM Müdürü Deniz Pehlivan, deneyimlerinden ve tecrübelerinden yola çıkarak openBIM’in Türkiye’de inşaat sürecindeki kullanım aşamalarını ve openBIM sayesinde yapım yönetimi aşamalarında ne gibi değişimlerin yaşandığını katılımcılarla paylaştı.

buildingSMART Türkiye sektörde bilgi ve tecrübe paylaşımının önemine ve faydalarına olan ihtiyaçtan hareketle ‘openBIM ne işe yarar?’ temalı webinar serisini başlattı. Aralık ayında gerçekleşen ‘Bugünü inşa ederken, geleceği yaratmak’ başlıklı ilk toplantı ve ‘Proses Yönetimi’ başlıklı ikinci toplantıda, webinar serisine bir giriş yapılarak openBIM uygulamaları farklı açılardan örneklerle anlatıldı. Şubat ayında gerçekleşen ‘openBIM’in tasarım aşamasında kullanımı’ başlıklı üçüncü webinarda openBIM konusu daha da detaylandırılarak inşaat aşamalarındaki openBIM uygulamaları doğrudan uygulayıcıları tarafından anlatılmıştı. 18 Mart’ta gerçekleşen serinin dördüncü toplantısında ise ‘openBIM’in yapım yönetimi aşamasında kullanımı’ konusu ele alındı. Toplantının konuşmacıları Mimari Tasarım Kıdemli Yöneticisi Dilan Yüksel ile TAV İnşaat BIM Müdürü Deniz Pehlivan openBIM'in yapım yönetimi aşamasında kullanımı ile ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Toplantının açılışını yapan buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı, ‘openBIM ne işe yarar?’ webinar serisinin geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen toplantılarından bahsettikten sonra “Önümüzdeki günlerde ‘openBIM ne işe yarar?’ başlığı altında farklı konuşmacılar ile webinarlarımız devam edecek.” dedi ve konuk konuşmacıları takdim ederek sözü onlara bıraktı.

Moderatörlüğünü buildingSMART Türkiye İletişim Tanıtım ve Üyelik Çalışma Grubu Koordinatörü Müge Sümerol’un yaptığı toplantının konuşmacıları Dilan Yüksel ve Deniz Pehlivan gerçekleştirdikleri sunumlarda BIM teknolojisinin proje, müteahhitlik ve inşaat kısmında ki uygulama aşamalarından ve BIM’in kamu kurumları tarafından benimsenmesi, özellikle kamu projelerinde BIM kullanımı ile sektöre örnek olunması ve avantajlarının daha geniş kitlelere ulaştırılması ile ilgili detaylar değerlendirildi. Toplantı sonunda moderatörün ve katılımcıların soruları detaylarıyla yanıtlanarak, online oylama sonuçları da katılımcılar ile paylaşıldı. 

*Toplantı sırasında gerçekleşen online oylama sonuçları için tıklayın.