Etiyopya Heyeti Türkiye İMSAD’ı ziyaret etti

 

 

Cemile Sultan Korusunda 8 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen buluşmada, Türkiye İMSAD Dış Ticaret Komitesi üyeleriyle Etiyopya Heyeti katılımcıları bir araya geldiler.

 

Etiyopya Heyeti’nin ziyareti kapsamında Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Genel Müdürü Utku Bengisu, Etiyopya hakkında bir sunum yaparak, bu ülkeye ilişkin komite üyelerine detaylı bilgi verdi. Türkiye İMSAD Dış Ticaret Komitesi Başkanı Demir Ahmet Demirtaş ise, heyete Türkiye İMSAD, Türkiye inşaat ve inşaat malzemesi sektörleri hakkında bilgi vererek komite olarak yürüttükleri çalışmaları anlattı.

 

Afrika kıtasının Türkiye inşaat malzemesi sektörünün hedef pazarları arasında yer aldığını söyleyen Demirtaş, bu kapsamda Türkiye İMSAD Dış Ticaret Komitesi üyelerinden oluşan bir heyetin, Mayıs 2015’te Kamerun’a bir heyet gerçekleştirdiğini, heyetin temasları sonrasında Eylül 2015’te Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği’nin faaliyetlerine başladığını söyledi. Demirtaş, Etiyopya’nın gelişen ve önemli projeleri olan bir ülke olduğunu, Türkiye İMSAD üyeleri olarak bu projelerde yer almayı arzu ettiklerini ifade etti.

 

Türkiye’de inşaat malzemeleri üretiminin büyük bir bölümünün Türkiye İMSAD üyesi firmalar tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Demirtaş, işbirliklerini önemsediklerini ve özellikle Afrika’ya kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerle hizmet götürdüklerini belirterek, işbirliklerinin artırılarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

 

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Genel Müdürü Utku Bengisu ise, sunumunda, Etiyopya pazarında Türk firmaların doğrudan yatırımının 3 milyar doları aştığını ve bu ülkede 300 bin kişiye iş imkanı sağladığını ifade etti. Afrika ülkeleriyle ikili görüşmeler ve işbirliği programlarına devam edeceklerini söyleyen Bengisu, gelecek aylarda Gana ve Nijerya heyetleriyle de sektörün bir araya getirileceğini belirtti.

 

Etiyopya Müteahhitlert Birliği ve Point Expo tarafından düzenlenen 13. Ethio-Con Uluslararası Yapı İnşaat Fuarı hakkında da bilgi veren Bengisu, bu fuara son 5 yılda 200’e yakın Türk firmanın katıldığını ve her yıl dünyadan 300’ün üzerinde firmanın fuarda yer aldığını belirtti.