İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÜÇ SACAYAĞI 6. ULUSLARARASI İNŞAATTA KALİTE ZİRVESİN'DE BULUŞTU

‘Müşavirler, Müteahhitler ve Malzeme Üreticileri Türk inşaat sektörünün 2015 yılı rotasını çizdi:
 “Sektör işbirliği yapacak Türkiye kazanacak…” 

 

Türkiye İnşaat sektörü altıncı kez Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde buluştu.  “İşbirliği – Güç Birliği” temalı Zirve’de sektörün lider sivil toplum kuruluşları “güç birliği” için aynı karede buluştu.
Türkiye İMSAD tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi 4 Aralık 2014 tarihinde The Grand Tarabya’da gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de, Zirve’ye katılarak, Türkiye inşaat sektöründe “İşbirliği – Güç Birliği” çağrısına tam destek verdi.
6. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde, gün boyu süren oturumlarda Müşavir, Müteahhit ve İnşaat Malzemesi Üreticileri, sektörde ‘İşbirliği ve Güç Birliği’ için neler yapılmalı? sorusuna cevap aradılar. Sektörel sorunların ve işbirliği için atılması gereken adımların gündeme getirildiği Zirve’de işbirliğinin ilk somut adımı olarak görülen ‘Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’ da bir oturumda kapsamlı olarak ele alındı.

Zirvede konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye İMSAD’ın düzenleyeceği, Mimar-Mühendis-Müşavir ve Müteahhitler ile İnşaat Malzemesi Üreticilerinin bir araya geleceği Çalıştay’a Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Sektörün üç sacayağını oluşturan ‘Mimarlar-Mühendisler-Müşavirler ile Müteahhitler ve İnşaat Malzemesi Üreticileri, Türkiye inşaat sektörünün 2015 yılı rotasını belirlediği Zirve’de; İnşaat sektörünün ‘Neden İşbirliği Yapmalıyız?-Ortak Dil-Ortak Akıl’, ‘Acil Bir İhtiyaç-Bina Yönetmelikleri Kargaşasına Son’, ‘Kalkınmada Teknik Müşavirlik Sektörünün Etkileri’, ‘Yurtdışında Türk Müteahhitliğinin Bugünü ve Geleceği’, ‘Medya Gözüyle Neler Oluyor? – Mevcut ve Hedef Pazarlarda Jeopolitik Durum’ olmak üzere 5 oturum düzenlendi. Ayrıca  sunum bölümlerinde; CPE Avrupa İnşaat Malzemeleri Konseyi Genel Koordinatörü “Yarın Neler Getirecek?”, DUPONT Yatırım Verimliliği Uygulama Lideri Glynn Hayston “İş Sağlığı ve Güvenliğine Global Bakış”, UL Environment Bölge Müdürü Ali Zein Assi “Çevresel Etkileşim ve Sürdürülebilirlik” konulu birer sunum yaptılar.
6. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’ne katılan inşaat sektörünün lokomotif gücünü oluşturan Mimarlar-Mühendisler-Müşavirler ile Müteahhitler ve İnşaat Malzemesi Üreticileri, Türkiye inşaat sektörünü büyütmek ve ihracata pozitif katkı sağlamak için ‘Sektör işbirliği yapacak, Türkiye kazanacak’ mesajıyla işbirliği ve güç birliğine giden ilk adımı Zirve ile birlikte attılar.
Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener’in açılış konuşmasını yaptığı Zirve’de, Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Karakullukçu, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Demir İnözü, Türk Serbest Mimarlar Başkanı Yeşim Hatırlı ile TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ve TOKİ Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Şahin, konuşmaları ile yer aldılar. Zirve’ye iş dünyasının önde gelen 500’ün üzerinde temsilcisi katıldı.

 

Dündar Yetişener: “Türk inşaat sektörünün yeni bir yol haritasına ihtiyacı var.”
Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, bu yıl dünya ekonomisi ve ticaretinde beklentilerin altında kalan büyüme ve yakın coğrafyamızda yaşanan jeopolitik gelişmelerin, dünya ekonomisini olduğu gibi başta inşaat, müteahhitlik ve inşaat malzemesi ihracat pazarları olmak üzere Türkiye ekonomisini de önemli ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Bu olumsuz sürecin üstesinden gelebilmek için Türk inşaat sektörünün yeni bir yol haritasına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Dündar Yetişener, “Bugün burada, kamu ve özel sektörden yetkili ve uzmanlarla birlikte yapılacak oturumlarla işbirliği-güçbirliği alanlarını, düzenlemelerini ortaya koyacak, yöntemlerini birlikte tartışacağız. En geniş tabanla inşaat sektörünü temsil eden zirve örgütleri olarak, işbirliği-güçbirliği için ilk adımı hep birlikte atacağız. Çünkü sürdürülebilir büyümeyi ancak işbirliği-güçbirliği ile sağlayabiliriz. Ayrıca, unutmayalım ki, zorlu dönemleri de ancak birlikte aşabiliriz” dedi.
 
“Kara kıtaya kadar birlikte koşmamız lazım.”
Önümüzdeki yılın da gerek dünya gerekse Türk ekonomisi için yine zorlu geçeceğini öngördüklerini belirten Dündar Yetişener, konuşmasına şöyle devam etti: “Hükümetimiz, 2015 yılı genel büyüme hedefini yüzde 4,0 olarak açıkladı. İnşaat sektöründeki büyümeyi ise bizler yüzde 4,0- 4,5 arasında bekliyoruz. 2015 yılı inşaat malzemesi sanayi üretiminde artışı yine yüzde 4,5-5,0 arasında öngörülmekte. İç pazarın da reel olarak yüzde 4,0-5,0 arasında büyümesi hedeflenmektedir. 2015 yılında inşaat malzemesi ihracatında ise hedefimiz yüzde 8-10 arasında artışla 24 milyar dolara ulaşmaktır.”
Dündar Yetişener, ‘Türkiye’nin girişimcileri, sanayicileri, müteahhitleri kısaca işadamları olarak bu zorlu dönemin nasıl aşılacağı’ konusundaki görüşünü ise şöyle ifade etti: “Dış pazarda yaşadığımız bu daralmadan ancak pazarlarımızı çeşitlendirerek, yeni pazarlara ulaşarak kurtulabiliriz. İşte bunun için de kara kıtaya kadar birlikte koşmamız lazım. Dikkatinizi çekerim; yurt dışında müteahhitlerimizin yaptığı projelerde kullanılan inşaat malzemelerinin sadece yüzde 18’i Türkiye’den gidiyor. Diyoruz ki; dünyada sürekli artan, kıran kırana rekabet ortamında pastadan daha büyük pay almalıyız. Bunun için de bugüne kadar yapılanların da ötesine geçmeliyiz. Batılı ülkelerde çeşitli örneklerini gördüğümüzü yapalım. Sistemli işbirliğine giderek, güçlerimizi birleştirelim.”

 

 Sektörel işbirliğinde ilk somut adım: ‘Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’
Geçen yılki Zirve’de “Güvenli Yapılar Yol Haritası I” konulu Türkiye İMSAD raporunda, güvenli yapılar için, ülkemizde sürdürülebilir bir sistemin kurulmasında amacıyla önemli bir ilk adım attıklarını belirten Dündar Yetişener, “Raporun sonuç ve öneriler kısmında birleştiğimiz ortak nokta şuydu; ‘Türkiye’de acil olarak Ulusal Bina Yönetmeliği’ne ihtiyaç var.’ Bugün Türkiye İMSAD olarak sizlere sektörel işbirliğinde ilk somut öneriyi sunuyoruz; Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’dur (UBYP). İkinci adım olarak, bu yönetmeliğin hazırlanmasında gerekli alt yapının oluşturulması için bir sivil platformun oluşturulması ve yürütülmesi konusunda çalışmalara başladık. Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu’nun geniş katılımlı olması için TOBB başta olmak üzere odalarımızla, üniversitelerle, sivil toplum örgütleriyle görüşmelerimizi, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Platformun oluşturulması için hazırladığımız ‘UBYP Kuruluş Esasları Dokümanını’ da sizlere bugün paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Sektördeki işbirliklerinin dış pazar kadar iç pazarda da yaşamsal öneme sahip olduğunu vurgulayan Yetişener, “haksız rekabet, merdiven altı üretim, mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği sorunlarının  çözülmesi için; müteahhit, müşavir ve inşaat malzemesi sanayicileri olarak geliştireceğimiz işbirlikleri, yasal mevzuatlardaki eksikliklerin giderilmesi konusuna da katkı sağlayacaktır” dedi.

Bakanı İdris Güllüce’den “İşbirliği-Güç Birliği”ne tam destek
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Zirve’nin açılışındaki konuşmasında, Mimar-Mühendis-Müşavir ve Müteahhitler ile İnşaat Malzemesi Üreticileri ile birlikte, Bakanlık desteği ve işbirliğinde bir çalıştay yapılabileceğini, bu konuda her türlü desteği verebileceklerini belirtti. Güllüce, “2020’lerde, 2025’lerde biz işçi bulmakta zorlanacağız, yurtdışında işçi almaya çalışacağız. Bunu ben değil bilim adamları, ilgili insanlar söylüyor” dedi. Haksız rekabetin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bakan Güllüce, hiç kimsenin bu ülkenin insanına değerinden daha kalitesiz mal satmaya hakkı olmadığını vurguladı.
Konuşmasında, yerli tüketimin ve yerli düşüncenin önemine dikkati çeken Bakan İdris Güllüce, “Önüne gelen malzemeyi kullanırsan, dışarıdan malzeme getirirsen, o teşvikten istifade edeceğin şekilde düşünmüyoruz. Yüzde 100 yerli malzeme kullanırsan, o yeşil ve eko binalarda, biz senin yanında oluruz” dedi.
 “Türkiye’deki pasta bize artık yetmeyecek. Ne edip yapıp dışarıya açılmanın yollarına bakmamız lazım” diyen Bakan Güllüce, Türkiye İMSAD’ın işbirlği çağrısını önemli olduğunu söyledi. Bakan Güllüce, “müteahhitlerimiz gelişti, mimarlarımız kabiliyetli oldu. Çok güzel projeler ortaya konuluyor. Artık neden böyle küçük bir pasta ile uğraşalım. Bu pastayı çok daha büyütelim” diye konuştu.