İTB ilk ''ETA'' Belgesi'ni verdi

Bilimsel Araştırma Kurumu (İTB) Türkiye’den ilk Avrupa Teknik Değerlendirme Belgesi (ETA) başvurularını 2014 Eylül ayında almıştı.
AKG Gazbeton İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. üretmekte olduğu Minepor Isı Yalıtım Plağı adlı ürünü ile ilgili 2014 yılı Eylül ayında İTBAK’a ETA başvurusu yaparak süreci başlatmıştı. 28 Avrupa Birliği üyesinde bulunan Teknik Değerlendirme kuruluşları ile yapılan ortak çalışmada süreç tüm üye ülkelerin kabulü ile sonuçlandırıldı ve İTB tarafından verilen Türkiye’nin ilk ETA Belgesi 16 Mart 2015 tarihi itibarı ile geçerlilik kazandı.
ETA Belgesi’ni, düzenlenen törende  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman’a  verdi. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin ise, AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu’na teşekkür plaketini verdi.
ETA Belgesi, malzemenin Avrupa vizesi… 
Avrupa Birliği üye ülkeleri, ortaklaşa hazırlanan ve kabul edilen bir Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (Construction Products Regulation – CPR) üzerinden Birlik ülkelerinde kullanılacak yapı malzemelerini tanımlayarak tüm yapı malzemelerine CE işareti iliştirilmesi zorunlu hale getirildi.

Türkiye de bu yönetmeliği aynen tercüme ve kabul ederek 10 Temmuz 2013 tarih 28703 nolu Resmi Gazetede (305/2011/AB) numarasıyla yayınladı.
Bu yönetmelik kapsamında;
· Herhangi bir standardı olmayan,
· Mevcut standartlardan sapma gösteren,
· Yenilikçi (innovative)
yapı malzemelerinde, piyasaya sürülebilmeleri için ETA Belgesi alma zorunluluğu getirildi.
İTB Araştırma Kurumu, Türkiye’de yapı malzemelerine ETA Belgesi vermek için yetkilendirilmiş ilk ve tek kuruluş olma özelliği taşıyor.
ETA Belgesi ürün geliştirme, AR-GE ve yenilikçi ürünlere zaman, emek ve para harcayan kurumsal yapı malzemeleri üreticileri için Avrupa Birliği’ne ihracat vizesi anlamına geldiği için son derece önemli…