Küresel salgının ikinci dalgası 5 aydır yükselen endeksi olumsuz etkiledi

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Kasım 2020 sonuçlarına göre, Covid-19 salgınının ikinci dalgası endeksi de olumsuz etkiledi. Son 5 aydır hızlı artış gösteren Bileşik Endeks’te kasım ayında yeniden sınırlı bir gerileme yaşandı.

ENDEKS SAYFASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Kasım 2020 sonuçları açıklandı. Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı: İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 5 aylık hızlı toparlanma ve artışın ardından kasım ayında yeniden geriledi. Endeksi son 5 aydır yukarı taşıyan faaliyetlerdeki büyüme kasım ayında önemli bir yavaşlama yaşadı. Kasım ayında 0,23 puan azalan Bileşik Endeks 74,28 puana indi. 

Kasım ayında faaliyetlerde hissedilir yavaşlama gerçekleşti

İnşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerinde 5 aydır süren hızlı artış kasım ayında yavaşladı. Covid19 salgınında ikinci dalganın kuvvetlenmesi, iktisadi ve sosyal faaliyetlere ilişkin alınan kısıtlama önlemleri inşaat faaliyetlerinde yavaşlamaya yol açtı. Mevsimsellik de etkili olmaya başladı. Buna bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerinde artış önemli ölçüde hız kesti. Faaliyet Endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 0,8 puan yükseldi. Yaz ve sonbahar aylarında faaliyetlerde görülen sıçrama kasım ayında durağanlaşmaya başladı.

Kısıtlamaların etkili olduğu kasım ayında yurtiçi satışlar yavaşladı. Pazarlardaki kapanmaların etkisiyle ihracattaki artış önemli ölçüde durağanlaştı. Üretimde de yavaşlama yaşanan kasım ayında, iç satışlar ve ihracattaki artışların yavaşlamasına bağlı olarak cirolar durağanlaştı. İhracat fiyatlarında ise önemli bir artış gerçekleşti. Zorlu kış aylarına girilirken beklendiği gibi inşaat sektöründe faaliyetler hız kesmeye başladı. Buna bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri de yavaşlama eğilimine girdi. 

Küresel salgında ikinci dalga endişeleri güveni olumsuz etkiledi

Güven Endeksi, kasım ayında sınırlı ölçüde geriledi ve birçok alt endekste düşüşler gerçekleşti. Faaliyetlerdeki yavaşlama da kasım ayında Güven Endeksi’ndeki sınırlı düşüşte etkili oldu. Finansal dalgalanmalar da güveni etkiledi. Güven seviyesi kasım ayında bir önceki aya göre 0,22 puan geriledi. Ekim ayı sonrası kasım ayında da düşüş gösteren Güven Endeksi kırılgan kalmaya devam etti.

Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi değişmedi. İnşaat sektöründe güven sınırlı ölçüde geriledi. İnşaat malzemeleri sanayisine güven de sınırlı ölçüde düştü. Yurtiçi pazarlarda güven kasım ayında hemen hemen aynı kaldı. Kasım ayında sadece ihracat pazarlarına olan güven sınırlı artış gösterdi. Güven Endeksi’nde kasım ayındaki sınırlı üşüşte dünya genelinde ve Türkiye’de Covid-19 salgınında yaşanan ve sertleşen ikinci dalga endişeleri ile kısıtlamalar etkili oldu.

Beklenti Endeksi de kasım ayında düşüş gösterdi Beklenti Endeksi ekim ayındaki düşüşün ardından kasım ayında da geriledi. Faaliyetlerdeki yavaşlamanın yanı sıra özellikle Covid-19 salgını ikinci dalgası ve kısıtlamalar beklentileri olumsuz etkiledi. Beklenti Endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 0,2 puan düştü. Böylece Beklenti Endeksi iki ay üst üste sınırlı gerilemeler gösterdi.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde sınırlı bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerinde hissedilir bir düşüş oldu. İhracat siparişleri de uzun süre sonra kasım ayında düşüş gösterdi. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi kasım ayında geriledi. Alınan siparişlerdeki düşüşe bağlı olarak üretim beklentileri de zayıfladı.

Beklentilerde temel belirleyici Covid-19 salgınındaki gelişmeler oldu. Önümüzdeki 3-4 ayın Covid-19 salgını ikinci dalgası nedeniyle zorlu geçmesi bekleniyor. Aynı zamanda mevsimsellik ile de faaliyetlerin yavaşlayacağı bir döneme giriliyor. Türkiye’nin finansal kırılganlıkları ile jeopolitik gerginlikler de beklentileri sınırlamaya devam ediyor.