Ortak Akıl Toplantılarının 20’incisi, Türkiye İMSAD liderliğinde gerçekleşti

 

Turkishtime tarafından düzenlenen Sektörel Ortak Akıl Toplantıları’nın 20’cisi yapı sektörüne yönelik gerçekleştirildi. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Halkbank ve Turkishtime ortaklığında düzenlenen Türkiye Yapı Malzemeleri Sektörü Ortak Akıl Toplantısı’nda yapı malzemeleri sektörünün sorunları ve çözümlerine yönelik önemli paylaşımlarda bulunuldu. Toplantının liderliğini Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan gerçekleştirirken moderatörlüğü Emre Alkin yaptı.

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Ferdi Erdoğan, inşaat malzemeleri sanayisinin, Türkiye’nin en güçlü sanayi kollarından biri olduğunu belirtti ve sektörün dış ticaretteki hacmine değindi. Konuşmasında sektörde çözülmesi gereken konulara yer veren Erdoğan “Depremle anılan bir ülkeyiz, bu yüzden insanların güvenliği, refahı hepimiz için çok önemli. Bu önemli konunun insan lehine çözülmesi gerekiyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Kayıt dışı sektörümüz için büyük sorun. Kayıt dışından kastımız sadece faturasız mal değil. Kayıt dışı istihdam da önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bizim sektörümüz fabrikalardan çıktığı anda yarı mamul bir sektör oluyor. Sonra işleyiş içerisine; ustalar, mimarlar, taşeronlar, mühendisler giriyor ve yapıya dönüştürürken imalat devam ediyor. Sanayinin içerisinde her şey yönetilebiliyor ancak sanayiden çıktıktan sonraki durumda kayıtlılık ve çalışanların eğitimli, sertifikalı olması son derece önem kazanıyor. Ben sürekli kullandığım bir cümleyi tekrarlamak istiyorum: Saçımızı kestirdiğimiz kuaförde sertifika zorunlu iken, başımızı soktuğumuz evleri yapan müteahhitlerde, ustalarda sertifika aramıyoruz.”

 

 

“Ar-Ge ve İnovasyon üzerine gidilmesi gereken bir konu”

İstihdam konusunda nitelikli istihdamın artırılması gerektiğine dikkat çeken Ferdi Erdoğan “İstihdam konusunda ‘ne iş olursa yaparım” diyenin değil ‘ben bu işi yaparım’ diyenin çalıştığı sektörü kurgulamamız gerekiyor” dedi. Dış ticaret konusunun sektör adına büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Erdoğan  “Türkiye'de dış ticaret iç piyasadan artan talebin dış pazara satılması olarak görülüyor. İç pazarda durum iyi iken ihracattan, dış ticaretten pek söz edilmiyor. İç pazar sıkıntıya girdiği anda dış ticarette ne yapılabilir herkes bunu konuşmaya başlıyor. İçerde işler düzelince konu kapanıyor. Dış ticarette rekabet ve stratejinin sürdürülebilir olması paralelinde bir anlamı var. Dış kaynağımızı ülke olarak iyi yönetmeliyiz” dedi. Ar-Ge ve inovasyon konularının sektörün gelişmesi adına büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan “Gelişmekte olan ülkeler bizim yaptığımız malzemeleri çok rahat yapabiliyor. Geriye fark yaratma kalıyor. Fark yaratma fiyatla bir yere kadar başarılı olabilir. Bir noktadan sonra ürünü farklı sunmak gerekiyor. Ürünü hizmetle, müteahhitlikle birleştirebilirsiniz. Ürünü bir paket halinde sunabilirsiniz. İnovasyon ülkemizde imitasyon ve illüzyon ile karışıyor. Her derde deva ürünler sunulmaya çalışılıyor ancak iş imitasyondan da çıkıp garip bir hal alıyor. İnovasyon ve Ar- Ge burada bulunan herkesin aynı tanımı yaptığı ana kadar üzerine gidilmesi gereken bir konu. Kamunun da neyi teşvik edeceğini net olarak belirlemesi ve bunu paylaşması lazım” dedi.

 

 

 

Prof. Dr. EMRE ALKİN
Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı / Turkishtime Toplantı Moderatörü

FERDİ ERDOĞAN
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı

YALÇIN MADENCİ
Halkbank Kurumsal ve Ticari Pazarlama-1 Daire Başkanı

ALTUĞ AKBAŞ
Kalekim A.Ş.Genel Müdürü

ARİF DÜNDAR YETİŞENER
Fibrobeton Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

A. NURİ BULUT
Saint-Gobain Türkiye Direktörü

BORA TUNCER
Schneider Electric Türkiye, İran ve Orta Asya Bölge Başkanı

CEMAL YILMAZ
Aspen Yönetim Kurulu Başkanı

ÇETİN TECDELİOĞLU
TECDE Grup Çetin Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı

F. FETHİ HİNGİNAR
Türk Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

KUBİLAY TÜFEKÇİ
İKSD İskele Kalıp Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, TMS Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

M. NAZIM YAVUZ
Multiplan Enerji ve Su Yalıtım Sistemleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

MUSTAFA TOLUNAY
Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdürü

OKTAY ALPTEKİN
ÇİMTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Danışmanı

ÖZGÜR ÜZELTÜRK
Işıklar İnşaat Malzemeleri San ve Tic A.Ş Genel Müdürü

TAYFUN KÜÇÜKOĞLU
BETEK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi