'Rekabetin Sayısal Hali’ başlıklı bSTR Buluşması 9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’yle eş zamanlı olarak gerçekleşti

9. Uluslarası İnşaatta Kalite Zirvesi'yle eş zamanlı olarak ‘Rekabetin Sayısal Hali’ başlıklı buildingSMART Türkiye Buluşması gerçekleşti. Açılış konuşmalarını buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı ile Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çıtıpıtıoğlu'nun gerçekleştirdiği oturumda her biri alanında uzman yabancı konuşmacılar, özel sunum gerçekleştirdi. 

Avustralya, Orta Doğu ve Avrupa'daki büyük ölçekli, karmaşık projelerin tasarım ve yapımı kapsamında BIM uygulamalarında yer alan Digital Insights'ın CEO'luğunun yanı sıra, buildingSMART İsviçre Yönetim Kurulu Üyeliği ile buildingSMART International Building Room Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdüren Mark Baldwin, zirvede, ‘openBIM Eğitiminde Global Kriter: bSI Sertifikası’, başlıklı özel sunumunda inşaat endüstrisinin dijitalleşmesi için standart belirleme konusunu inceledi. Aynı zamanda Almanca yayımlanan ve inşaat yönetimi alanında en çok satanlar arasına giren BIM Manager adlı kitabın yazarı olan Mark Baldwin, zirvede son gelişmeleri anlattı. Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) BIM Dijitalleşme Kıdemli Danışmanı Rob Roef,  ‘openBIM; Hareket, Zihniyet ve Teknoloji’ başlıklı özel sunumunda “İnşaat ve altyapı dünyasını 'openBIM' olmadan hayal etmek imkansız hale geldi. Odak noktası, tasarım ve mühendislikten yürütme ve varlık yönetimine giderek daha fazla kayıyor” diye konuştu. Avrupa inşaat sektörünün, dijital dönüşümün gerekliliğinin farkına varmaya başladığını belirten buildingSMART International Leadership group for IFD Üyesi ve coBuilder Kurucusu Lars Chr. Fredenlund,  ‘İnşaat Endüstrisinin Amazon Dönemi’ başlıklı özel sunumunda yapıların daha düşük maliyetli, daha çevreci ve daha az hatayla nasıl inşa edileceğini anlattı. 

Konuşmacıların sunumları sonrasında buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Tolga Canözkan moderatörlüğünde soru cevap kısmına geçildi. 

9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi Sunumları ve Fotoğraf Galerisi için tıklayın>>