Türkiye İMSAD, 51 Üyesiyle 39. Yapı Fuarı'ndaydı

 Türkiye İMSAD, bu yıl 39’incisi düzenlenen Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’a, 50 sanayici ve 10 sektör derneği olmak üzere toplam 51 üyesiyle katıldı.

 

 

 

39. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 10-14 Mayıs 2016 tarihleri arasın TÜYAP’ta gerçekleşti. Türkiye İMSAD’ın da katılımcıları arasında yer aldığı fuara 40 sanayici, 11 dernek olmak üzere fuara toplam 51 Türkiye İMSAD üyesi kuruluş katıldı.

 

 

39’uncusu düzenlenen Yapı Fuarı’nın ikinci gününde Konuk Bölge Afrika Projesi kapsamında düzenlenen Afrika – Türkiye İnşaat ve İkili İş Görüşmeleri Forumu’na Sahra altı ülkelerinin 19 milyar dolarlık elektrik altyapı ihtiyacı damgasını vurdu. Fuarda, Türk inşaat malzemeleri sektörünün özellikle odaklandığı CEMAC ülkeleri başta olmak üzere Afrika kıtasında yeni ihracat pazarlarına ulaşmak için önemli iş fırsatları sağladı. Afrika – Türkiye İnşaat ve İkili İş Görüşmeleri Forumu’nda Afrika Kıtası ile ticaret hacminin arttığı vurgulanırken, 2003 yılında 5,47 milyar dolar olan ihracatın 2015 yılında 17,5 milyar doları aştığına dikkat çekildi. Forum’da konuşmacı olarak yer alan Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar, Afrika’nın ihtiyaçları ile Türkiye’den gidebilecek kaliteli yatırım imkanlarının mükemmel şekilde örtüştüğüne dikkat çekerek, sanayicilerin “yeni normal” sürecinde bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

 

 

 

Hinginar: “Afrika’nın inşasına talibiz”

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğuna değinen Hinginar, “Küresel sisteme entegrasyon sürecindeki Afrika ülkeleri son yıllarda ciddi bir atağa kalktı. Birçok altyapı ve üstyapı projesi hayata geçirildi, önemli projeler devam ediyor. Afrika kıtasında, 2010 yılında toplam nüfusun yüzde 40’ını şehirlerde ikamet edenler oluştururken, bu oranın 2030’a kadar yüzde 50’ye ve 2060 yılına kadar da yüzde 65’e ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla bu durum bölgedeki konut ihtiyacının da yıllar içerisinde giderek artacağına işaret ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) verilerine göre, 2030 yılına kadar küresel elektrik ihtiyacının karşılanması için her yıl 30 milyar dolarlık altyapı yatırımına ihtiyaç duyuluyor. Bu yatırımın yüzde 64'ünün ise Sahra Altı Afrika’ya yapılması gerekiyor. Bizler 19 milyar dolarlık bu altyapı yatırımına talibiz. Gerek coğrafi konumumuz açısından gerekse üretimdeki kalite üstünlüğümüz açısından baktığımızda Çin’den ve hatta birçok Avrupa ülkesinden çok daha avantajlı konumdayız. Kalitesi dünyaca kabul görmüş malzemelerimizle Afrika kıtasının gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

 

Hinginar Afrika pazarıyla ilgili sözlerine; “Türk Müteahhitler birliği ile birlikte özellikle Orta ve Güney Afrika ülkelerindeki iş fırsatlarını takip ediyor, avantajlarımızı iyi değerlendirerek bu ülkelerde de başarılara imza atmayı umuyoruz. Özellikle Afrika’daki potansiyel pazar hakkında detaylı bilgiler ediniyoruz. Bu konudaki çok yeni bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim; Afrika’da 5 bin adet çelik köprü yapımının Türkiye çelik sektörü yapımcıları tarafından çok ciddi şekilde takip edildiğini ve bu konuda çok avantajlı olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

 

Hinginar: “Yapı Fuarı, ulusal ve uluslararası iş fırsatları için avantaj sağlıyor”

Yapı Fuarı’nı inşaat malzemeleri sektörünün bölgedeki en büyük buluşma ve iş platformu olarak nitelendiren Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, ulusal ve uluslararası içerikteki etkinlikleri, yeni iş fırsatları ve ticari bağlantılar kurmaya imkan sağlayan platformları ile fuarın sektöre ivme kazandırdığını belirtti.

   

Türkiye İMSAD, Kamerun Ticaret Heyeti’ni fuarda ağırladı

Türkiye İMSAD Kamerun Temsilcilği’nin çalışmaları kapsamında Yapı Fuarı’yla eş zamanlı olarak Türkiye’ye gelen Kamerun Ticaret Heyeti, fuarda Türkiye İMSAD üyesi kuruluşlarla bir araya geldi.

 

İkili görüşmelerde birçok işbirliğinin temeli atıldı. Tüccar, malzeme tedarikçileri ve proje geliştiricilerden oluşan Kamerun Ticaret Heyeti, Türkiye İMSAD üyelerinden oluşan çok sayıda sanayici ve işadamı ile bir araya gelerek, Afrika’da gerçekleştirilmesi planlanan çeşitli projelere ilişkin işbirliği, proje ve malzeme desteği konusunda ön görüşmelerde bulundu.

 

Fuarda Türkiye İMSAD üyeleriyle ikili temaslarda bulunan Kamerun Ticaret Heyeti, fuar dışında da dernek üyelerinin üretim tesisleri ile showroomlarını gezerek ürün ve çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Ziyaretlerin ardından çok sayıda işbirliği ile ortaklıkların ön anlaşmaları yapıldı.

 

Geçtiğimiz yıl inşaat malzemeleri ihracatındaki daralmayı aşmak üzere çalışmalara başlayan ve yeni pazar arayışlarına giren Türkiye İMSAD, bu çerçevede 1 Eylül 2015 tarihinde Kamerun Temsilciliğini açarak, ilk somut adımı atmıştı.  

 

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri

Fuar esnasında B2B Medya tarafından düzenlenen 13. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile 5. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri de sahiplerini buldu. Türkiye İMSAD adına ödül törenine katılan Türkiye İMSAD Önceki Dönem Başkanı Dündar Yetişener, yaptığı konuşmada, “Türkiye’de ve dünyada en çok harcama enerjiye yapılıyor. Bu harcamadan tasarruf etmek ise yalıtımla olur. Bu başarıldığı takdirde döviz de yurt dışına çıkmıyor. Bizler yapı malzemesi üreticileri olarak sesimizi ancak inovasyonla duyurabiliyoruz. Bu ödüller de inovatif ürünlerin gözler önüne serildiği bir platform olma özelliği taşıyor” dedi. Yetişener, konuşmasının ardından “Yılın Yatırımı” ödülünü Isıdem Genel Müdürü Murat Erenoğlu’na, “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” ödülünü Knauf A.Ş. Mantolama ve Çimento Bazlı Ürünler Satış Müdürü Erdil Dinçer’e ve “Yılın Ses Yalıtımı” ödülünü Serge Ferrari Satış Yöneticisi Elif Aksüt Akpınar’a takdim etti.