Türkiye İMSAD Dergi'nin 38. Sayısı çıktı!

 

İnşaat malzemesi sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve sektörün tecrübelerini paylaşmak amacıyla hazırladığımız yayınlardan biri olan Türkiye İMSAD Dergi’mizde bu ay sizleri önemli pek çok başlık bekliyor.

Türkiye İMSAD olarak 2018 yılında yenileme pazarına yönelik önemli girişimlerde bulunduk. 2019 yılında ise işbirlikleri için faaliyetlerimize hız kazandırdık. İnşaat malzemesi sanayicileri ve turizm sektörü temsilcileri, ITE Turkey bünyesindeki YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ‘42. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da buluştu ve yenileme pazarına yönelik işbirliği için harekete geçti. Türkiye’deki turizm tesislerinin büyük bir bölümünün mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Yenileme hamlesi ile 100 milyon turist sayısına ulaşabileceği öngörülüyor.

Sadece otellerde değil, alışveriş merkezlerinin de değişimlere ayak uydurarak yenilenmesi şart. Kent kültürü ile tüketici ihtiyaçlarını harmanlayarak sunan alışveriş merkezleri küçük bir kenti andıran sosyal yaşam mekânı olarak şehir mekânını kendi içinde yeniden kurgulayan bir görünüm sunuyor. Alışveriş merkezlerinin de belli bir yaşı doldurduktan sonra pazar analizlerinin ve hedef kitle taleplerinin yapılması gerekiyor. Dolayısıyla bu ihtiyaçlar neticesinde açık alanların artırılması, teknolojik gelişmelere paralel altyapı düzenlemelerinin yapılması, sirkülasyonu artırıcı mimari düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, mağaza karmasının yenilenmesi gibi pek çok alanda çalışmalar yapılıyor. Biz de tüm bu hususları göz önünde bulundurarak dergimizin 38. sayısında AVM’lerde yenileme konusunu ele aldık. Hem ziyaretçi sayısını artırmak hem de malzeme pazarının hareketlenmesini sağlamak için neler yapılması gerektiğini, hangi ürünlerle çözüm sunulabileceğini sektörün önemli isimlerinden dinledik.

Alışveriş merkezlerine sorumlu liderlik yapmak ve sektörün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), perakendeciler, tüketiciler ve sektörel çözüm ortaklıkları ile birlikte perakende sektörünün sağlıklı gelişimine katkıda bulunuyor. Biz de bu sayımızda AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ile bir araya gelerek AYD’nin faaliyetlerini ve AVM’lerin ülkedeki durumunu Türkiye İMSAD için konuştuk. “2023 yılına kadar ortalama AVM sayısının 475 adede, toplam kiralanabilir alanın da 15 milyon metrekareye ulaşacağını öngörüyoruz” diyen Altaş, “Gerek yeni yapılacak AVM’ler gerekse mevcut AVM’ler değişmeye, gelişmeye devam edecektir. Ülkemizin sosyal ve kültürel hayatının çok önemli bir parçası haline gelen AVM’ler bundan sonra da hem ekonomimize hem de toplumsal hayatımıza katkı sunmayı sürdürecektir” dedi.

PROFESYONEL BAKIŞ için konuğumuz Georg Fischer Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Batuhan Besler oldu. Çalışanların şirketler için sahip oldukları en önemli ve en değerli kaynak olduğunu belirten Batuhan Besler insan kaynağı konusunun önemine vurgu yaptı ve “Şirket içinde birçok çalışma yapıyoruz ve bu çalışmaların merkezine ‘insan’ı koyuyoruz” dedi.

Yer aldığı kentin prestijli yapıtlarından olan müzeler, içinde barındırdıkları sanat ve tarih eserlerinin yanı sıra, son 20 yılda mimarileriyle de dikkat çekiyorlar. Sundukları hizmet ve işlevlerle birlikte alışılmışın dışında farklı mimarileriyle öne çıkan müzeler, sahip oldukları hazinelerin ötesinde misafirlerine mekan anlamında da görsel bir şölen izlettiriyorlar. İlgi çekici olduğunu düşündüğümüz MİMARİDE MÜZELER sayfamızı çarpıcı örneklerle derleyerek sizler için hazırladık.

SEKTÖREL GÜÇ köşemizde Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği  (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu’nu ağırladık. “Sağlıklı ve güvenli yapıların oluşması için su yalıtımı olmazsa olmaz” diyen Kemal Çolakoğlu ile BİTÜDER’in faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

SÖYLEŞİ sayfalarımız için Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı, Çuhadaroğlu Grup Genel Müdürü Kenan Aracı ve Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar ile bir araya gelerek firmaların faaliyetleri ve gelecek hedeflerine yönelik keyifli röportajlar gerçekleştirdik.

Meksika ile Türkiye’nin birbiriyle paralel seyreden hedeflerine ulaşabilmesi adına attıkları karşılıklı adımlar ilişkilerini gün geçtikçe daha fazla kuvvetlendiriyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında hızlı bir ivme yakalayan ve 2050 yılında dünyanın en büyük beş ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Meksika’yı İHRACAT KAPILARI’nda detaylıca anlattık.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle iyi okumalar…

Türkiye İMSAD Dergi 38. Sayı'yı okumak için tıklayın...