Türkiye İMSAD Dergi'nin 42. sayısı çıktı!Yüzyılın en büyük sarsıntısına yol açan Covid-19 pandemisinin etkileri tüm dünyada hala devam ediyor. Virüsün yayılımı biraz hız kezse de maalesef tamamen durdurulabilmiş değil. Ülkeler bir yandan virüs ile savaşırken diğer yandan da ekonomilerini ayakta tutmanın yollarını arıyor. Hükümetler tarafından sunulan geniş destek paketleri, merkez bankalarının parasal genişleme politikaları her ne kadar bir nebze rahatlatıcı etki yaratsa da hasarı ortadan kaldırmak için yeterli değil.

Yılın ilk yarısında dünyada yüzde 10’a yakın bir küçülme bekleniyor. Bundan sonra ne olacağı konusunda ise net bir tahmin söz konusu değil. Sonbaharda 2'nci bir dalganın yaşanıp yaşanmaması tahminleri şekillendirecek. Bu sayımızda görüşlerine yer verdiğimiz sektör temsilcileri, 2'nci bir dalga yaşanmaması durumunda Türk ekonomisinde ve inşaat sektöründe yeni fırsatlar olacağı görüşünde hem fikir. Türkiye İMSAD olarak yayınladığımız raporlarda da toparlanmanın başladığını ve 2'nci dalga yaşanmaması durumunda yılın kalan yarısının daha olumlu sonuçlarla devam edeceğini görüyoruz.

Bildiğiniz gibi Gündem Buluşmaları toplantılarımızı internet ortamında gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Son üç toplantımızda da gündemimiz Covid-19 etrafında şekillendi. Çok önemli tespitlerin yer aldığı toplantılarımızın detaylarına İMSAD’dan sayfalarımızda yer verdik.

PROFESYONEL BAKIŞ köşemizde bu sayımızın konuğu DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan oldu. DemirDöküm’ün sektördeki 66 yıllık geçmişinin üçte birine şahitlik eden Ufuk Atan çalışmadan, çaba ve sabır göstermeden kalıcı başarının sağlanamayacağını ifade etti ve “Yolu iyi çizmek, kısa vadeye olduğu kadar orta ve uzun vadeye de odaklanmak ve her aşamada gerekli çabayı göstermek çok önemli” dedi. Ufuk Atan ile iş hayatını, çalışma prensiplerini ve DemirDöküm’ü konuştuk.

Pencere Üreticileri Kalite Birliği Derneği (PÜKAB) Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Yılmaz ile SEKTÖREL GÜÇ için bir araya geldik. Covid-19 pandemisi nedeniyle sektörde yaşanan daralmanın sürdüğünü belirten Kerem Yılmaz “Bazı pozitif beklentiler de var. Yenileme pazarındaki yükselen ivme, sektörümüzde de azalan iş hacminin artması, ticaretin devamlılığı açısından çok faydalı olacak” dedi. Kerem Yılmaz ile PÜKAB’ın faaliyetlerini ve sektördeki gelişmeleri değerlendirdik.

Pandemi sonrası yeni nesil yaşam merkezlerinin renovasyonları üzerine yoğunlaştıklarını belirten Görkem Volkan Design Studio (GVDS) Kurucusu Görkem Volkan’ı MİMARLIK VE İNŞAAT DÜNYASI sayfalarımızda ağırladık. “Mimarlığın iyileştirici gücünü ortaya koyabileceğimiz projeler tasarlamaya devam etmeyi hedefliyoruz” diyen Görkem Volkan ile mimari yaklaşımını ve projelerini masaya yatırdık.

SÖYLEŞİ köşelerimizde bu sayımızın konukları Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Tepe Betopan Genel Müdürü Cavit Mocan ve Jotun Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Şükrü Ergün oldu. Sedat Özgür ile Kale Kilit’in kuruluşundan bu yana geçen süreci, Cavit Mocan ile Tepe Betopan’ın faaliyetlerini, Şükrü Ergün ile de Jotun Türkiye’yi ve hedeflerini konuştuk.

İHRACAT KAPILARI sayfalarımızda bu sayımız için durağımız zengin yer altı kaynakları, tarım ve ulaştırma projeleri ile Türk Cumhuriyetleri'nin yükselen yıldızı Özbekistan oldu. Özbekistan hem müteahhitlerimiz, hem teknik müşavirlerimiz için Avrasya bölgesinde öncelikli ülkelerden birisi olarak görülüyor.

Dünyadan ilgi çekici örneklerin yer aldığı SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YEŞİL MİMARİ köşemizde ve ÖYKÜSÜ OLAN YAPILAR sayfalarımızda ilginç tasarımlarla görsel bir şölen Yılısizleri bekliyor. 8 bin yıllık geçmişe sahip seramik ise YAPI TARİHİ’nde kap-kacaktan sanat ve mimariye uzanan öyküsünü anlatıyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle iyi okumalar…

Türkiye İMSAD Dergi 42. Sayı'yı okumak için tıklayın...