Türkiye İMSAD Dergi'nin 44. sayısı çıktı!

Yılın neredeyse tamamı pandemi kriziyle geçerken ekim ayı sonunda meydana gelen Ege depreminin ardından gündemimizin odağına tekrar deprem konusu yerleşti. Çok sayıda can ve mal kaybına yol açan deprem sonrası gözler ve kulaklar uzmanların açıklamalarına dikkat kesildi. Yaşanan her büyük deprem yaklaşan Marmara depreminin endişesinin katlanarak artmasına neden olup günlerimizi adeta diken üstünde geçirmemize neden oluyor. Aslında doğru önlemler ve planlı bir hazırlıkla deprem korkusu olmadan da gündelik hayatımıza devam etmemiz mümkün.

2020 yılında dergi kapak dosya konularımız ağırlıklı pandemi çerçevesinde şekillendi. Son sayımızda ise gündeme paralel olarak deprem konusunu işleyip 1999 yılından bu yana neler yapıldığını, 21 yılda hangi aşamaya geldiğimizi bir kez daha detaylarıyla incelemek istedik. Bu doğrultuda çok önemli isimlerle bir araya gelerek Türkiye İMSAD Dergi’ye özel röportajlar gerçekleştirdik. Ülkemizin tamamının deprem riski altında olduğunu belirten Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Türkiye'nin en önemli projesinin depreme hazırlık olması gerektiğine vurgu yaparken İTÜ Avrasya Yerbilimleri Fakültesi ve Maden Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz de zamanın her gün aleyhimize işlediğini ve Türkiye’nin en öncelikli konusunun Marmara depremine hazırlık olması gerektiğini belirtti. Ayrıca görüşlerine yer verdiğimiz; Türkiye İMSAD bünyesinde faaliyet gösteren komite ve çalışma grubu başkanlarımızla birlikte sektörün önde gelen STK başkanları ve temsilcileri deprem konusunda ortak bir noktada buluştu: Depreme karşı milli seferberlik! Konuyla ilgili çok daha detaylı bilgilere sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Her sayıda olduğu gibi dergimizin Profesyonel Bakış konuğu yine sektörün bilinen isimlerinden biri oldu.  2020 yılı şubat ayından bu yana İzocam Genel Direktörü olarak görevini yürüten Murat Savcı, "İş hayatında edindiğim önemli özelliklerden bazıları; daima bir hedefe yönelik sonuç odaklı olmak, bir zaman planı ile disiplinli çalışmaktır" diyor.

Sektörel Bakış sayfalarımızda Kablo Sanayicileri Derneği (Kabloder) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Kürkçü ile bir araya geldik. “Çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemlere yatırım yapan, sürdürülebilirliği odak noktasına alan firmalar, küresel gelişmelerden en az etkilenecek ve daha uzun vadede sektöre hizmet edecek” diyen Faik Kürkçü ile derneğin faaliyetlerini ve sektörün gündemini konuştuk.

İki Design Group Kurucu Ortağı Sema Eser Özsaruhan, “Projelerimizde, fonksiyonelliğin ve mükemmel bir işleyişin sıkı takipçisiyiz” diyor. Mimarlık ve İnşaat Dünyası köşemizde ağırladığımız Sema Eser Özsaruhan ile mimari yaklaşımını ve İki Design Group’un projelerini masaya yatırdık.

Türkiye İMSAD üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz Söyleşiler için bu sayımızda konuklarımız Dyo Boya Genel Müdürü Mehmet Mutlu Uysal, Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker ve Teknobims Genel Müdürü Serhat Sonugelen oldu. Kendileriyle şirketlerin gündemini ve hedeflerini görüştüğümüz keyifli sohbetler gerçekleştirdik.

Covid-19 pandemisi sebebiyle bize karanlık günleri hatırlatacak olan 2020 yılına veda ederken, 2021’in tüm dünyaya en başta sağlık, barış, mutluluk ve huzur getireceği bir yıl olması dileğiyle…  

Türkiye İMSAD Dergi 44. Sayı'yı okumak için tıklayın...