Türkiye İMSAD heyeti, İran Başkonsolusu’nu ziyaret etti

 

İran Konsolosluğu binasında 25 Ağustos tarihinde gerçekleşen ziyarete Türkiye İMSAD adına Başkan Fethi Hinginar, Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu, Genel Sekreter Aygen Erkal ve Dış Ticaret Komitesi Başkanı Demir Ahmet Demirtaş katıldı. Görüşmede İran Başkonsolosluğu Ekonomi Müsteşarı Ali Tousi de hazır bulundu.

 

İran’a yönelik ambargo süreciyle ilgili mevcut duruma ilişkin bilgi almak, inşaat malzemeleri sektöründe iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla gerçekleşen heyette, Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, inşaat malzemesi sektörüne ilişkin güncel verileri paylaştı ve Derneğimizin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Türkiye İMSAD’ın kuruluş amacı, yürüttüğü projeler ve etkinlikleri kapsamında yaptığı çalışmaları aktaran Başkan Hinginar, “İki ülke arasında inşaat malzemeleri sektöründeki işbirliğini güçlendirmek amacıyla Türkiye İMSAD olarak üstümüze düşen sorumluluğu almaya hazırız. Türkiye’ye gelecek İranlı işadamları heyetlerine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyarız” dedi.

 

İran ile Türkiye ilişkilerinin çok eskiye dayandığını belirten İran Başkonsolosu Mohsen Mortezaeifar ise, ambargo zamanında iki ülke arasında çok iyi işbirlikleri yapıldığını, İran’ın iyi bir pazar olduğunu ve halkının alışverişi sevdiğini dile getirdi. Ambargo sonrası projelerin yavaş yavaş başladığını ifade eden Başkonsolos Mortezaeifar, İran’ın gündeminde sadece ticaretin değil yatırım ve teknoloji transferinin de olduğunu söyledi. Başkonsolos Mortezaeifar, İran’da turizme çok önem verildiğini, otel, konaklama tesisi ve AVM gibi bina yatırımları konusunda hazırlıklara başlandığını, bu kapsamda ortak yatırımlar yapılabileceğini söyledi. İran’da şu an inşaat malzemesi sektörü ile ilgili iyi bir pazar olduğunu belirten Mortezaeifar, bu görüşmenin iyi bir başlangıç olacağını ve görüşmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi. Mortezaeifar, Türkiye’de kasım ayında İran pazarına yönelik bir fuar olacağı ve ardından heyetlerin düzenleneceği bilgisini verdi. Ambargonun resmi olarak kalkmasının 5 ila 8 yıl sürebileceğini ama ticaret yapanlar için bunun geçerli olmadığını ifade eden Mortezaeifar, UN onaylı tüm ambargoların kalkacağı hiç bir tedirginliğe gerek olmadığını dile getirdi.