Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği açıldı

 

Türkiye İMSAD, daralan ihracat pazarlarını aşmak ve yeni pazarlar kazanmak amacıyla Trade Event Organisation işbirliğiyle Kamerun Temsilciliği’ni açtı. Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği, 1 Eylül 2015 tarihinde çalışmalarına başladı.

 

Yakın coğrafyada gerçekleşen siyasi ve ekonomik gelişmeler, inşaat malzemeleri sektörünü de yeni pazar arayışlarına yönlendirdi. Sektörün çatı örgütü Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) de, bu doğrultuda sektörün yeni pazara ulaşması konusunda çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, Türkiye İMSAD, daralan ihracat pazarlarını aşmak ve yeni pazarlar kazanmak amacıyla Trade Event Organisation işbirliğinde mayıs ayı içerisinde 9 kişilik bir heyetle Orta/Batı Afrika’nın önemli ülkelerinden Kamerun’a gitti. Türkiye İMSAD’ın “Afrika Buluşmaları” adıyla düzenlediği heyet kapsamında Kamerunlu 5 bakanla bir görüşme gerçekleştirildi ve ülkenin önde gelen inşaat ve inşaat malzemesi sektörü temsilcileriyle görüşmeler yapıldı.

Kamerun gezisine, Türkiye İMSAD üyesi firmaları temsilen; Turhan Özkan (Çuhadaroğlu), Cem Yamaner (Eczacıbaşı), Erhan Kamber (Hekim Yapı), Demir Ahmet Demirtaş (İzocam), Tuna Saylan (Tepe Betopan), Erhan Özsoy (Trakya Cam), Bahadır Çuhacıoğlu (Kale Seramik) ile Selim Uras (Fibrobeton) ve Ahmet Volkan Kaya (Türk Demirdöküm) katılmıştı.

 

Kamerun temasları sonrası yürütülen görüşmeleri değerlendiren Türkiye İMSAD Dış Ticaret Komitesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, Afrika’daki yeni pazarlarda sektörün daha etkin olabilmesi amacıyla Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Gabon, Ekvator Ginesi ve Çad gibi kıtanın önemli ülkelerinin de arasında yer aldığı Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (CEMAC) ülkelerinden biri olan Kamerun’da Türkiye İMSAD temsilciliği açılması için çalışmalar başladı. Bölgedeki fırsatları daha yakıdan takip edebilmek adına Kamerun’da açılan Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği, 1 Eylül 2015 tarihinde çalışmalarına başladı.

 

Türkiye İMSAD’ın Kamerun temsilciliği hizmeti ülkede yerleşik TURCAMHALL Fuar ve Ticaret Merkezi işletmecisi Trade Event Organisation SARL tarafından yürütülecek. Sektörün bölgedeki pazar payını artırmak için çalışmaların yürütüleceği temsilcilikte, Türkiye İMSAD üyelerinin faaliyetlerine ilişkin tanıtıcı materyaller yer alacak.

 

Hinginar: “Afrika’ya açılan kapı: Kamerun”

Türkiye İMSAD’ın Kamerun temsilciliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Fethi Hinginar, “İhracatta yaşanan daralmayı aşmak için Afrika ülkelerine yöneldik. Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz heyet sonrası yaptığımız değerlendirmelerde, Kamerun’un bölgede bir üs kurmak için doğru bir adres olduğuna kanaat getirdik. Kamerun, inşaat malzemelerinde Türkiye için potansiyel bir pazar konumunda. Ayrıca Kamerun’u, coğrafi konumu itibariyle CEMAC ülkelerine açılan kapı olarak da tanımlayabiliriz. Hedefimiz, bir yandan katma değerli ürün hacmimizi artırmak, öte yandan üretim ve ihracat odaklı büyümeyi sürdürmektir” dedi.

 

Kamerun’un da üyesi olduğu CEMAC ülkelerinde 1998 yılında yapılan yasal değişiklikle üye ülkeler arasında gümrük vergilerinin kaldırıldığı bilgisini paylaşan Başkan Hinginar, “Mevcut pazarlardaki daralmayı aşmak için yeni pazarlara açılmamız gerekiyordu. İnşaat sektörü açısından ciddi bir potansiyele sahip olan Afrika’ya atılacak ilk adım da bu kapsamda önem taşıyordu. Kamerun Temsilciliğimizin sektörümüz adına hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.  

 

Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği:

 TRADE EVENT ORGANISATION SARL

Adres    : TURCAMHALL Tade and Exibition Center BP 12299  MVAN – Yaounde/ CAMEROON 

Tel.        : +237 242 73 70 51 -  +237 243 73 50 11

E-mail   : info@te-org.com

Web      : www.te-org.com

Taxpayer’s Number       : M 111412175559Q