Türkiye İMSAD, Kamerun Yapı İnşaat Fuarı’na katıldı


 

Kamerun Uluslararası Yapı İnşaat ve Genel Ticaret Fuarı, 10-13 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kamerun’un başkenti Yaunde’de gerçekleştirildi. Fuarda Türkiye İMSAD da standıyla yer aldı.

 

Trade Event Organisation ve Merkür Fuarcılık işbirliği ile 10- 13 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenen Kamerun Uluslararası Yapı ve Genel Ticaret Fuarı, katılımcılarını CEMAC ülkelerinin merkezi olan Kamerun’da buluşturdu. Kamerun’da temsilciliği bulunan Türkiye İMSAD da fuar katılımcıları arasında yer aldı. Fuar esnasında Kamerun Ticaret Bakanı Atangana ve T.C. Büyükelçisi Murat Ülkü de Türkiye İMSAD standı ziyaret ederek temaslarda bulundu ve başarılar diledi.

 

Türk firmaların da oldukça ilgi gösterdiği fuara 4 ülkeden toplam 40 firma katıldı. 21 Türk firmasının yer aldığı fuarda; inşaat, yapı, kozmetik, temizlik, gıda, tarım, giyim, ambalaj ürünleri sergilendi.

 

TuchamHall’de düzenlenen fuarda, son zamanlarda Türkiye – Kamerun ikili iş görüşmeleri sonucu, Türk firmalarının Kamerun’a olan ilgisi de arttı. Kamerun, hali hazırda gerek ekonomik, gerekse diğer alanlarda önemli gelişmeler kaydediyor. Türk firmalarının kalite ve marka ürünler üretmeye önem vermesi ve bu ürünlerin de rakiplerine göre daha uygun fiyata piyasaya sürmesi, Kamerunlu alıcılar tarafından oldukça olumlu karşılanıyor.

 

Türkiye İMSAD, daralan ihracat pazarlarını aşmak ve yeni pazarlar kazanmak amacıyla Trade Event Organisation işbirliğiyle 1 Eylül 2015 tarihinde Kamerun Temsilciliği’ni açmıştı.

 

İnşaat malzemelerinde Türkiye için potansiyel bir pazar konumunda olan Kamerun, coğrafi konumu itibariyle de CEMAC ülkelerine açılan kapı olarak görülüyor. Kamerun’un da üyesi olduğu CEMAC ülkelerinde 1998 yılında yapılan yasal değişiklikle üye ülkeler arasında gümrük vergileri kaldırıldı.