Türkiye İMSAD, Yapı Fuarı’nda ihracat pazarlarını artırmayı hedefledi

  

23 – 27 Mayıs’ta düzenlenen 40. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’da, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın sergilediği 18 bin 640 ürün 82 bin 427 ziyaretçiyle buluştu. Fuar kapsamında düzenlenen 40. yıla özel, 40 farklı etkinlikte, dünyaca ünlü ödüllü mimarlar, dünyanın dört bir yanından gelen konusunda uzman konuşmacılar; gayrimenkul, yeni ürün, inovasyon, tasarım, mimarlık, yeni iş fırsatları, yapı sektörünün geleceği, sürdürülebilirlik, iş güvenliği, pazarlama ve kariyer konularını sektörün gündemine taşıdı.

Yapı Fuarı’nın ilk günü ‘Konuk Bölge Kuzey Afrika’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Kuzey Afrika-Türkiye İnşaat Forumu’na da katılan Türkiye İMSAD temsilcileri, görüşlerini yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcılarla paylaştı. 23-27 Mayıs tarihlerinde TÜYAP’ta gerçekleşen ve Türkiye İMSAD için son derece verimli geçen Yapı Fuarı boyunca, İMSAD standında, ‘İnşaat Malzemesi Satınalma Şartnameleri Komitesi’ üyeleriyle birlikte, ‘Yüksek Fen Kurumu’ ile yapılan ‘Genel İnşaat Şartnamelerinin Yeniden Yazımı’ çalışmasına ilişkin toplantılar da düzenlendi.

Üretim kapasitesi olarak dünya lideriyiz

Yapı Fuarı’nın ilk günü ‘Konuk Bölge Kuzey Afrika” kapsamında gerçekleştirilen ‘Kuzey Afrika-Türkiye İnşaat Forumu’ gerçekleştirildi. Foruma konuşmacı olarak katılan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Bulut, Türkiye’nin dünyada en çok inşaat malzemesi ihracatı gerçekleştiren 10 ülkesinden biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gerçekten kalitemizle de rüştümüzü ispatlamış durumdayız. Bugün birçok ürün grubunda Avrupa standartlarının da üzerinde malzeme üretiyoruz. Tnurürkiye inşaat malzemeleri sektörü, Türkiye’nin dünya çapında rekabet edebildiği nadir sektörler arasında yer alıyor. Bugün 100’e yakın ülkeye inşaat malzemesi ihracatı yapıyoruz. Birçok alt sektörde -çimento, hazır beton, cam, seramik, doğaltaş gibi- üretim kapasitesi olarak dünya lideriyiz ya da ilk 5 içerisinde yer alıyoruz.”

Kuzey Afrika’ya yönelik ihracat tablomuzu değiştirmeliyiz

Türkiye İMSAD olarak, Türk inşaat malzemeleri sanayiini bir bütün olarak ele aldıklarını ve sürdürülebilir büyümeyi, yurtiçi ve yurtdışı işbirliklerini her geçen gün geliştirilmeyi amaçladıklarını vurgulayan Nuri Bulut, Türkiye’nin, Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir, Fas ve Tunus ile uzun yıllara dayanan ilişkileri olduğunu belirterek, “Bu ülkelerle tarihi, dini ve kültürel bağlara sahibiz. Cezayir ve Fas her ne kadar en çok ihracat yaptığımız ilk 20 pazar arasında yer alıyor olsa da, bu ülkelerin toplam inşaat malzemesi ithalatı içinde ne yazık ki Türkiye’nin payı düşük. Cezayir’in inşaat malzemesi ithalatı 7 milyar dolara yaklaşmış durumda, ancak bizim bu ülkeye malzeme ihracatımız 336 milyon dolar seviyesinde… Yani %5’i kadar… Aynı şekilde, Fas’ın inşaat malzemesi ithalatı 3 milyar dolar, bizim bu ülkeye ihracatımız 175 milyon dolarda kalmış. Bizim bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Diğer taraftan, yıllardır Türk müteahhitlerimiz bu bölgelerde çok önemli projeler üstlendiler; bu bölgede çok güçlüler ve etkililer. Müteahhitlerimizin bu bölgede kazandığı güveni bizler de ürünlerimizin kalitesiyle, vereceğimiz hizmetle bir adım öteye taşıyabiliriz. Özellikle Cezayir ve Fas’ta inşaat sektörünün büyüme potansiyeli oldukça yüksek… Umuyorum ki, bugünkü bu forum vesilesiyle gelecek dönemde Cezayir, Fas ve Tunus ile ticari işbirliğimiz daha da artacaktır” diye konuştu.

 

Türkiye ürün kalitesinde üst seviyede

Fuarın ikinci günü gerçekleştirilen YEM Fuarcılık ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle düzenlenen “Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar” panelinde konuşan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekilli Oktay Alptekin ise Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci büyük pazar olduğunu vurguladı. Oktay Alptekin, “Türkiye’de yapı malzemeleri üretimi son 10 yılda kurulan tesislerde yapılıyor. Diğer ülkelerde ise 100 yıllık tesislerde yapılan üretim sonucu çok kaliteli ürünler çıkmıyor, sadece marka satıyor. Türkiye ürün kalitesinde üst seviyede. Ürün ve makineler iyi ama önemli olan bunun sürdürülebilirliğini sağlamak. Sürdürülebilirlik için sürdürülebilir malzemeler üretmek gerekiyor. Bu sadece sanayici ve kamu ile olabilecek bir durum değil. Türk halkının da bu konuda talepte bulunması ve bilinçlenmesi gerekiyor. İnsanlarımız sürdürülebilirlik konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Sıfır enerjili ürünler üretiyoruz, sürdürülebilir ürün üretimi ile ilgili her türlü altyapıya sahibiz; ama halkın da bu ürünleri talep etmesi gerekiyor. Biz sektör olarak hazırız, yeter ki talep olsun” dedi.