Türkiye İMSAD yönetimi ÇŞB Müsteşarı ile bir araya geldi

 

Türkiye İMSAD Yönetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile Ankara’da bir araya geldi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin’in yanı sıra, Türkiye İMSAD adına Başkan Fethi Hinginar ve Yönetim Kurulu Üyeleri Yener Gür’eş, Muhammed Maraşlı ile Genel Sekreter Aygen Erkal katıldı.

Müsteşarlık makamında gerçekleştirilen toplantıda Başkan Fethi Hinginar, derneğimiz, kuruluş amacı, devam eden projeler, etkinlikler ve yayınlarımız hakkında bilgiler verdi. Başkan Hinginar, çalışmalarına Türkiye İMSAD öncülüğünde başlanan Ulusal Bina Yönetmeliği Platformu (UBYP)’nun kuruluş amacı, platformda yer alan kurumlar ve planlanan çalıştaya ilişkin de bilgi aktardı.

Görüşmede, Müsteşar Mustafa Öztürk ise; binaların güvenli ve kaliteli olması yanında estetik de olmasını arzu ettiklerini, şehrin kültürel dokusunu ve yöresel mimariyi yansıtması gerektiğini ifade etti. Bu konunun gündeme taşınması gerektiğini, insanların şehirlerinin farklılaşmasını istediklerini dile getiren Müsteşar Öztürk, bu konuda yapılacak çalışmalar için Türkiye İMSAD ile işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Müsteşar Öztürk, şehirlerin siluetinin düzeltilmesi için bir çalıştay yapılması gerektiğini söyleyerek çalıştaya belediyelerin ve diğer ilgili tüm kurumların çağrılması gerektiğini belirtti.

Başkan Fethi Hinginar bu konuları Türkiye İMSAD’ın da savunduğunu ve sadece mimar/tasarımcılarla değil tüm ilgili sektörlerin bu konuda işbirliği yapması gerektiğini ifade etti. Sadece estetik değil artık akıllı şehircilik anlayışının gündem de olduğunu dile getiren Başkan Hinginar, bu kapsamda Türkiye İMSAD tarafından da desteklenen “Yarışmayla Yap” projesinin bu konu için çok uygun olduğunu söyledi.

Müsteşar Mustafa Öztürk, 6 şehirde akıllı şehir uygulamasının bitmek üzere olduğu, 8 şehrin ise yılsonunda biteceğini, projeye DASK’ın destek verdiğini belirtti.

Muhammed Maraşlı; cephe mühendisliğinin lisans/lisansüstü konuları olarak açılması gerekliliğini, sadece estetiğin değil teknik özelliklerin de sağlıklı olması gerektiğini belirtti.