Yeni Yaşam Biçimi, Kentler ve Dönüşüm Zirvesi

 

Yeni Yaşam Biçimi, Kentler ve Dönüşüm Zirvesi, Sarıyer Belediyesi ve MEF Üniversitesi'nin işbirliğiyle 20 Nisan’da MEF Üniversitesi’nde gerçekleşti. Zirvede Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar da konuşmacı olarak yer aldı.

 

 

Zirvenin açılışını MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. MEF Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen zirvede daha yaşanabilir kentlerin mücadelesinde kent ve yaşam alanında uzman çok sayıda bilim insanı, sivil toplum örgütü önderi ve iş adamı katıldı. Zirve'de Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ece Ceylan Baba, İNDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Engin Keçeli, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. İclal Dinçer ve MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Enlil ve Prof. Dr. Arda İnceoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

 

Başkan Hinginar konuşmasında, Türkiye inşaat sektörünün mevcut durumuna ilişkin bilgi verdi ve kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunlara değindi. Türkiye’nin bir yapı yasasının olmadığını söyleyen Başkan Hinginar, yönetmelikler arasındaki çelişkilerin aşılması için yapı yasasının oluşturulması gerektiğini belirtti. Yapı denetimi konusunda yaşanan sorunlara değinen Hinginar, denetimin kapsamının genişletilmesi ve ilgili yasanın revize edilmesi gerektiğini ifade etti.