Türkiye İMSAD Dergi yayın hayatına dijital platformda devam ediyor

Son günlerin popüler manşeti Metaverse başlarda hepimize oldukça yabancı bir kavramken şimdilerde artık hem firmaların ve hem de kamunun gündeminde yerini aldı. Fakat Metaverse’ü tam olarak anlamlandırmak adına biraz daha zamana ihtiyaç olduğu aşikar. Her ne kadar zamana ihtiyaç olsa da Metaverse son dönemde popülerliğini giderek artırarak medyanın ve yatırımcıların dikkatini çekiyor. Hatta çoğunluk bu kavramı teknoloji ile dünyanın geleceği olarak nitelendiriyor. Metaverse, kullanıcıların gerçek ve sanal dünyaya ilişkin algıları arasındaki sınırları ortadan kaldıracak derecede güçlü bir dijital dünya olarak karşımıza çıkıyor. Literatürde ilk olarak 1992 yılında bir bilimkurgu romanında karşılaşılan Metaverse kelimesi; Türkçede “öte evren” yani “evren ötesi” anlamına geliyor. Tam olarak aynı anlamı vermiyor olsa da, Metaverse yerine “sanal evren” ya da “metaevren” sözcükleri de kullanılıyor.

Metaverse ile, dijitalde bulunan tüm dünyaların birleştirilmesiyle bir sanal paylaşım alanı oluşturulması hedefleniyor. İnsanların sanal gerçeklik (Virtual Reality-VR) gözlükleri, aparatları ve yazılımları ile avatarları aracılığıyla yaptıkları alışverişler, katıldıkları konserler, NFT (Nitelikli Fikri Tapu) sanat galerileri ve daha birçok toplu etkinlik için geliştirmeler yapılırken, iş hayatını etkileyecek en önemli toplu etkinlik olarak toplantılar ve sunumlar öne çıkıyor. Metaverse'in sorunsuz bir şekilde hayata geçerek yaygınlaşması için sayısız yeni teknoloji, protokol, şirket, yenilik ve keşif gerekiyor. Henüz emekleme aşamasında olan Metaverse, endüstriler için de fiziksel zaman ve mekan kısıtlamalarının dışında, yeni dönüşümsel fırsatlar sunma potansiyeline sahip.

İnşaat sektörü açısından bakacak olursak, inşaat malzemelerinin 3D tanıtımlarının yapılması, yeni malzeme tespit ve üretimine katkı sağlanması, malzeme kullanımında ortaya çıkabilecek sonuçların test edilmesi ve doğru malzeme seçimiyle sürdürülebilirlik amaçlarına katkı sağlayarak selektif bir ortam oluşturulması da Metaverse’ün olası avantajlarından olarak düşünülüyor.

Metaverse ek donanımlar başta olmak üzere bilişim teknolojilerinde bazı yeniliklerin toplumda yaygınlaşmasını gerektirse de, alışılagelen internet kullanımının ötesinde yeni deneyimler sunabildiği ölçüde insanların merakını cezbetmeye devam edecek gibi görünüyor. Dolasıyla bizler de 2022’nin ilk sayısında geleceğin dünyasında tüm dengeleri baştan yazacak ve inşaat sektörünü doğrudan etkileyen Metaverse konusunu masaya yatırdık ve konunun uzmanlarından değerlendirmelerini aldık.

Dergimizin diğer içerikleri için bu sayımızda Profesyonel Bakış köşemizin konuğu Grundfos Türkiye ve Orta Asya Bölge Genel Müdürü Burak Gürkan ile çok değerli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisiyle bir araya gelerek iş hayatını, çalışma prensiplerini ve Grundfos’u konuştuk. Başarısının sırrının meydan okumak, tutku ve ilhamla çalışmak olduğunu belirten Burak Gürkan, “Dünyanın büyük sorunlarına bu kadar önem veren global bir şirkette çalışmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğumu söyleyebilirim” dedi.

Özel Röportaj bölümümüzde Türk müteahhitlik sektörünün yurt içi ve yurt dışı pazarlarda gelişmesi için 70 yıldır çalışan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren ile bir araya geldik. İnşaat malzemeleri ihracatında son yıllarda izlenen atılım ve yakalanan başarının son derece kıymetli olduğunu belirten Erdal Eren, "Sektörümüz adına bu firmalarımızın dünyada Türkiye algısına pozitif katkılar veriyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Türk müteahhitleri olarak da yurt dışında üstlenmiş olduğumuz projelerde Türk malzemelerini tercih ederek, bu başarıya katkı sağlıyoruz" dedi.

Sektörel Güç köşemizde Bims Sanayicileri Derneği (BSD) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Sonugelen’i ağırladık. Hammadde ve blok üretimi ile birlikte ülke ekonomisine yaklaşık

10 milyar TL katma değer, 20 bin kişiye istihdam sağlayan bir sektöre hitap ettiklerini belirten Sonugelen, “Hemen hemen her sektörde yaşanan merdiven altı üretimi olarak adlandırılan standart dışı ürünler ve haksız rekabet, en büyük sorunlarımızın başında geliyor” ifadelerini kullandı.

Mimarlık ve İnşaat Dünyası köşemiz için röportaj gerçekleştirdiğimiz İpek Baycan Architects’in Kurucusu İpek Baycan daha çok iç mekan projeleri yaptıklarını vurgulayarak “Dinamik bir ekip ile konsept tasarımından, detay çözümü ve uygulamaya bir projenin her aşamasında aktif rol alıyoruz” dedi.

Söyleşi sayfalarımızda ise Şişecam Satış Genel Müdür Yardımcısı Ebru Şapoğlu’nu, TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri Genel Müdürü Uğurcan Özçamur’u, Selena Türkiye Genel Müdürü Bülent Güler’i konuk ettik. Konuklarımızla 49. sayımız için firmalarının faaliyetlerini ve gündemi değerlendirdik.

Dünyadan ilgi çekici ve farklı örneklerin yer aldığı Öyküsü Olan Yapılar sayfalarımızda ‘Capital Gate’, ‘Ontario Kraliyet Müzesi’ ve ‘Atomium’ gibi merak uyandıran tasarımlar ve yapılar sizleri bekliyor.

Bu sayımızın İhracat Kapıları bölümünde ise Brexit kararı ile AB'den resmen 31 Ocak 2020'de ayrılan; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık’a yer verdik.

Türkiye İMSAD Dergi'nin son sayısı ve dijital dergiye özel hazırlanan web sayfası için tıklayın...