Türkiye İMSAD Dergi'nin 47. sayısı çıktı!

 

İnşaat malzemesi sanayisi dahil tüm sektörleri çok ciddi bir şekilde ilgilendiren Yeşil Mutabakat, Türkiye İMSAD olarak dikkatle takip ettiğimiz bir konu.

Bildiğiniz gibi, 4 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe giren ve küresel sıcaklık artışını 1.5 dereceyle sınırlandırmayı hedefleyen Paris İklim Anlaşması’na 11 Aralık 2019 tarihinde açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile yasal zemin kazandıran Avrupa Birliği (AB), sanayiden tarıma, ulaştırmadan enerjiye “karbonsuz bir ekonomi” modeli getiren yeni bir büyüme stratejisini devreye aldı. 2030’a kadar karbon salımını yüzde 50 azaltmayı, 2050 yılında karbon-nötr ilk kıta olmayı hedefleyen Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Covid-19 pandemisinin gölgesinde kaldığı düşünülürken, AB 14 Temmuz 2021 tarihinde açıkladığı “Fit for 55” (55’e Uyum Paketi) paketi ile bu konudaki kararlılığını gösterdi. Pakette yer alan ve AB’ye ihracat yapan ülkeleri doğrudan etkileyecek olan Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’na (SKDM) göre, 2026 yılı itibarıyla AB’nin belirlediği emisyon oranlarına ulaşamayan ihracatçı firmalar aradaki fark için vergi ödemeye başlayacak.

Dolayısıyla biz de, ülkemiz ihracatında miktar olarak üçüncü sırada yer alan sektörümüzü çok fazla ilgilendiren  “Yeşil Mutabakat” konusunu “Risk mi? Fırsat mı?” başlığı ile bu sayımızda tüm detaylarıyla masaya yatırmak istedik. Ticaret Bakanlığından Türkiye İMSAD’a özel verilen görüşlerin yanı sıra ülkemizin önde gelen sektör temsilcileriyle görüşerek sektörümüz adına çok önemli ve faydalı olduğuna inandığımız bilgileri kendilerinden dinledik.

Dergi içeriğine bakacak olursak; bu sayımızın Özel Röportaj bölümünde T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ile bir araya gelerek çok değerli bir sohbet gerçekleştirdik. Bülent Özcan 2021-2027 AB mali yardımları döneminde sivil toplumdan özel sektöre, üniversitelerden yerel yönetimlere kadar toplumun tüm kesimlerinin istifade edebileceği fırsatlar olduğunun altını çizerek bizleri bilgilendirdi.

Profesyonel Bakış köşemizde Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık’ı ağırladık. “Çevik, geleceğe hazır başarılı kurumlar mutlaka ekip ruhunu yakalamış, insanı odağına alan yapılar arasından çıkıyor” görüşlerini dile getiren Kanadıkırık, Akçansa olarak da insanı merkeze alan bir anlayışla geleceğe yol aldıklarını söyledi.

Sektörel Güç sayfamızın konuğu ise “İklimlendirme konusunda mesleki yeterliliğimizi artırmalıyız” diyen Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Meriç Sapçı oldu. Meriç Şapçı ile Türkiye'de tesisat sektörünün bugünkü durumunu, pandemi etkilerini, derneğin hedeflerini ve önümüzdeki faaliyetleri hakkında konuştuk.

Mimarlık ve İnşaat Dünyası köşemiz için röportaj gerçekleştirdiğimiz Mimar Kerem Piker “Yapı malzemelerinin üretimi ve tedariği konusunda son derece mahir olan ülkemizin kaynaklarını en etkin biçimde değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Söyleşi sayfalarımızın konukları ise Sika Türkiye Genel Müdürü Turgay Özkun, Bostik Yapı ve Tüketici Departmanı Türkiye Müdürü Doğan Öz ve Balcıoğlu Grup Standart İzolasyon Genel Müdürü Levent Çeki oldu. Konuklarımızla 47. Sayımız için firmalarının faaliyetlerini ve gündemi değerlendirdik.

Dünyadan ilgi çekici ve farklı örneklerin yer aldığı Öyküsü Olan Yapılar sayfalarımızda Antoni Gaudi’nin mimari şaheserlerinden biri olan Mind House ve Sanat müzesinin çatısında yer alan House Attack gibi çok ilginç tasarımlar ve yapılar sizleri bekliyor.

Bu sayımızın İhracat Kapıları bölümünde ise refah seviyesi yüksek ülkeler arasında yer alan ve ülkemiz inşaat sektörü için üçüncü ülkelerde iş birliği imkanı sağlayan Hollanda’ya yer veriyoruz.

Ayrıca İMSAD’dan sayfalarımızda detaylarını bulabileceğiniz ve bizim için değeri olan bir çalışmanın da bilgisini paylaşmak isteriz. Türkiye İMSAD ve buildingSMART Türkiye katkılarıyla Türkçe’ye kazandırılan, mimarlık ve inşaat sektörünün bugününü ve yarınını kökten değiştirmekte olan BIM konusunda dünyadaki önemli kaynak kitaplardan biri olarak gösterilen,  Mark Baldwin imzalı “BIM Yöneticisi: BIM Proje Yönetimi için Pratik Rehber” kitabı yayımlandı. Türkiye’nin önde gelen uluslararası inşaat firmalarında çalışan BIM yöneticilerinin konuk katılımcı yazar olarak katkı sunduğu BIM Yöneticisi kitabının, BIM konusunda henüz gelişme aşamasında olan ve akademik bazı yayınlar haricinde bu konuda Türkçe kaynak yetersizliği bulunan ülkemizde yapı sektörü profesyonelleri ve akademisyenler için önemli bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar.

Türkiye İMSAD Dergi 47. sayıyı dijital ortamda okumak için tıklayın...